Kvalifikační pokus třetího Verstappena ovlivnil provoz na trati, opřel se do Norrise a Vettela

Maxi Verstappenovi z Red Bullu nevyšla třetí část kvalifikace na Velkou cenu Portugalska formule 1, do které vyrazí z třetího místa.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Kvalifikační pokus třetího Verstappena ovlivnil provoz na trati, opřel se do Norrise a Vettela | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Ani jeden ze dvou pokusů v závěrečné části kvalifikace Verstappenovi nevyšel. Prvním zajetým časem by se sice dostal na pole position, ale kvůli porušení limitů tratě ve čtvrté zatáčce o svůj čas přišel.

„Celou kvalifikaci bylo řízení vozu velmi náročné. Potýkal jsem se s přilnavostí. To první kolo v Q3 bylo slušné, ale ve čtvrté zatáčce jsem udělal chybu a vyjel jsem lehce mimo trať,“ popsal Verstappen.

Zatímco jezdci Mercedesu pro druhý pokus nasadili střední sadu pneumatik, Verstappen zůstal věrný měkké sadě. Ve druhé polovině měřeného kola jeho pokus ale ovlivnili pomaleji jedoucí Lando Norris a Sebastian Vettel.

„Věřil jsem, že bych mohl zajet další dobré kolo, ale v posledním sektoru bylo v posledních dvou zatáčkách přímo přede mnou auto, a to vás rozhodí. Obzvlášť s nízkou přilnavostí, jakou jsme měli, a silným větrem. Stálo mě to spoustu času, ale tak to je.“

V rozhovoru se svým inženýrem Gianpierem Lambiasem pak nešetřil ostřejšími výrazy. „Do p*dele. K*rva. Proč ti kluci neuhnuli? Jsem v rychlém kole. Zk****** č*****.“

Na roštu proto Verstappenovi bude patřit třetí pozice za dvojicí Mercedesu, když na nejrychlejšího Valtteriho Bottase ztratil 398 tisícin sekundy.

„Samozřejmě to není ideální, v zítřejším závodě se s nimi ale pokusíme bojovat a uvidíme, co dokážeme. Doufejme, že se všechno trochu stabilizuje, protože zatím nebylo příliš zábavné tady jezdit.“

Pérez není spokojen

Rychlost Red Bullu potvrdil čtvrtým místem Sergio Pérez. Mexičan zaostal za svým týmovým kolegou o 144 tisícin sekundy.

„Z mé strany to nebyla skvělá kvalifikace, měl jsem problém najít rytmus a se svým časem nejsem příliš spokojen. Nebyl jsem spokojen s vyvážením, hodně jsem se trápil a je škoda, že jsem se nedokázal kvalifikovat lépe. Tato trať je o pneumatikách a o tom dostat je do správné teploty, což je velmi obtížné. Zkoušel jsem všechno, ale zdá se, že nic nefungovalo,“ řekl Pérez.

„Větrné podmínky to udělaly ještě zrádnější a zřejmě více seděly Mercedesu, stále ale máme dobrou startovní pozici a skvělou příležitost. Myslím, že to bude vyrovnaný souboj, těším se na to. Musíme jen zatlačit na Mercedes a snad budeme moci bojovat o stupně vítězů.“

Další článek: Ocon dostal Alpine znovu do Q3 a vylepšil své letošní maximum

15:34 | Alfa Romeo alias Sauber upravuje název týmu z Alfa Romeo Racing ORLEN na Alfa Romeo F1 Team ORLEN.
14:06 | Po socnetech koluje údajná fotografie nového ferrari s trikolorou a logem k 75. výročí. Jde ale jen o fanouškovský model. Více zde: odkaz (ale vypadá pěkně, to zase jo).
18. ledna | Mercedes představí svůj vůz 18. února.
17. ledna | Objevila se spekulace, že by Cyril Abiteboul mohl pracovat pro Red Bull. Měl by na starost motorové oddělení. Pikantní to možnost..