Kvalifikaci vyhrál Hamilton, Hülkenberg bude na startu druhý, Button třetí

Velké drama a zvraty přinesla kvalifikace na Velkou cenu Rakouska.

V první části boural Daniil Kvjat poté, co došlo k poškození zavěšení. Jezdci Ferrari a Red Bullu nasadili do druhé části superměkkou směs, na které také odstartují do závodu. Jezdci Mercedesu na to reagovali pozdě, vyjeli také na tvrdší superměkké ale na okruhu začalo pršet.

V průběhu třetí části trať osychala. Pneumatiky do přechodných podmínek nahradily slicky a začalo padat překvapivé pořadí. Po penalizacích Vettela a Rosberga za výměnu převodovky odstartuje z pole position Hamilton před Hülkenbergem a Buttonem.

Skvěle zajel v kvalifikaci také Pascal Wehrlein, který s Manorem odstartuje 12.

Penalizace:

• Vettel, Rosberg: + 5 míst (výměna převodovky)
  • Haryanto, Palmer, Nasr: +3 místa (ignorování žlutých vlajek v kvalifikaci)

Třetí část kvalifikace

Do třetí části vyrazili jezdci na pneumatikách do přechodných podmínek. Podmínky na trati se hodně měnily a totéž platilo pro pořadí. Na čele se střídali jezdci Ferrari, Mercedesu i Ricciardo.

Hamilton zajel na pneumatikách do přechodných podmínek čas 1:16.232. Button šel na druhé místo.

Hülkenberg jako první přezul na slicky. Krátce po něm zajeli pro pneumatiky do sucha také ostatní. Hülkenberg dokázal jít pod hranici 1:15. Hned ho ale překonal Massa.

Časy se i nadále měnily. Hamilton získal pole position, třetí místo získal Hülkenberg, který ale po penalizaci Rosberga bude stát v první řadě. Button skončil pátý ale posune se po penalizacích Vettela a Rosberga na třetí místo.

Druhá část kvalifikace: strategie pro závod

Do druhé části vyjeli jezdci s informací, že by měl na okruh přijít déšť. Hamilton srazil čas na hodnotu 1:16.2.

Jezdci Ferrari vyjeli na červené sadě (superměkká). To by mohla být výhoda v závodě, protože první desítka startuje na sadě, na jaké zajela nejrychlejší čas ve druhé části. Po červené sáhli také u Red Bullu.

Na superměkké nakonec vyjeli také jezdci Mercedesu. Rosberg ale hned zmizel v boxech. Na trati se objevil déšť a tak do boxů musel i Hamilton.

Werhleinovi se dařilo také ve druhé části, kde získal 12. místo.

První část kvalifikace: Kvjat bourá

Už před kvalifikací jsme měli dvě penalizace u jezdců ze špičky. Sebastian Vettel měnil převodovku po víkendu v Baku, Nico Rosberg vinou nehody v posledním tréninku. Oba tak dostali penalizaci pěti míst. Mercedes také posílil zadní zavěšení u obou vozů. Právě selhání zavěšení bylo příčinou Rosbergovy nehody.

Hamilton hned v úvodu zajel nejrychlejší čas víkendu –1:07.014. V dalším pokusu se ještě zlepšil a pokořil hranici 1 minuty a 7 sekund.

Sergio Pérez byl v jednu chvíli průběžně třetí, ale poškodil si zadní zavěšení a musel do boxů.

Na voze Rosberga se do poslední chvíle pracovalo. Pak ale Němec vyjel na trať a hned si zjednal pořádek časem 1:06.690. Vettel se ale nenechal zahanbit a zajel kolo jen o 0,071 s pomalejší.

Rosberg později zrychlil. Skvělé kolo zajel Wehrlein, který se dostal na deváté místo. Pak ale přišla obrovská nehoda Kvjata v deváté zatáčce. Kvalifikace byla přerušena. Také v tomto případě došlo k poškození zavěšení.

Kvalifikace byla restartována 1 minutu a 44 sekund před koncem první části. Hned se ale objevily žluté vlajky. Carlos Sainz odstavil svůj vůz poté, co se z něj mohutně zakouřilo.

Do třetí části nepostoupili jezdci Renaultu, Haryanto, Kvjat a jezdci Sauberu.