Kvalifikaci v Rakousku vyhrál Valtteri Bottas nejkratším kolem za 32 let

Kvalifikaci na Velkou cenu Rakouska vyhrál na Red Bull Ringu Valtteri Bottas, který zajel nejkratší kolo za posledních 32 let.

Kvalifikace na Velkou cenu Rakouska byla opět velkou bitvou mezi Mercedesem a Ferrari. Valtteri Bottas jen těsně porazil Sebastiana Vettela.

Hamiltonovi nevyšel zejména druhý pokus, ve kterém chyboval. Boje v závěru kvalifikace navíc ukončily žluté vlajky kvůli Grosjeanovi, který zůstal stát na trati.

Hamilton skončil třetí, ale čeká ho start z osmého místa. Brit dostal penalizaci pěti míst kvůli výměně převodovky. Do závodu ale jako jediný z první desítky odstartuje na superměkké sadě. Ostatní odstartují na ultraměkké.

Čas Valtteriho Bottase je nejkratším kvalifikačním kolem v F1 od roku 1985.

Kvalifikace nevyšla jezdcům Williamsu, kteří skončili už v první části kvalifikace. Problémy potkaly Kevina Magnussena, který musel skončit s poškozeným zavěšením.

Třetí část kvalifikace

Začátek poslední části kvalifikace velmi netrpělivě očekával na konci boxové uličky Max Verstappen.

Do čela pořadí se dostal po prvních pokusech Bottas (1:04.251). Vettel na něj ztratil 0,042 s. Hamilton byl třetí.

Hamilton hned v nájezdu do druhého pokusu chyboval. Poté zavlály na okruhu žluté vlajky. Na trati zůstal stát Romain Grosjean. Už po vypršení času se kačírkem prolétl Verstappen.

Bitva o nejrychlejší čas tak už druhé dějství neměla. Z pole position odstartuje do závodu Valtteri Bottas.

Druhá část kvalifikace

Jezdci Mercedesu se jako první vydali na trať. Sebastian Vettel jim byl ale hned v patách.

Hamilton vyjel do druhé části na superměkké a zajel 1:04.800. Vettel na ultraměkké ztratil 0,023 s. Do čela šel průběžně Bottas – 1:04.640.

Po prvních pokusech byly na nepostupových místech Hülkenberg, Ocon, Vandoorne, Kvjat a Magnussen.

K druhým pokusům vyjela na trať i první trojice jezdců. Hamilton opět nazul superměkké. Bottas vylepšil čas ha 1:04.316.

Do závěrečných bojů nepostoupili jezdci McLarenu, Hülkenberg, Kvjat a Magnussen, který do druhé části kvůli poškození zavěšení nevyjel.

První část kvalifikace

Jako první se vydali na trať jezdci Sauberu. Jezdci Ferrari a Bottas vyjeli na superměkkých pneumatikách.

Romain Grosjean se dostal v úvodu první části kvalifikace do kačírku. Únikové zóny jsou ale na Red Bull Ringu velmi velkorysé. Horší problémy měl jeho týmový kolega. Magnussen si ulomil kolo.

Do čela pořadí se dostal průběžně Hamilton, který byl o více než půl sekundy rychlejší než druhý Vettel ale na měkčí ultraměkké sadě.

Räikkönen byl krátce před koncem kvalifikace průběžně 12. a musel vyjet na ultraměkkých pneumatikách. Fin se posunul na druhé místo těsně za Hamiltona.

Do druhé části nepostoupili oba jezdci Sauberu, Williamsu a Palmer.