Kvalifikace v Monaku: Rozhodl třetí sektor, Aston v něm ztrácí

Pole position na Velkou cenu Monaka vyhrál Max Verstappen, který jen těsně porazil Fernanda Alonsa.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Kvalifikace v Monaku: Rozhodl třetí sektor, Aston v něm ztrácí | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Rozdíl mezi Alonsem a Verstappenem byl 0,084 sekundy. Ani zdaleka to ale není nejmenší rozdíl, který jsme v Monaku viděli.

Jak si oba vedli v sektorech? Monako je z hlediska času rozděleno na dva menší a jeden delší sektor. První sektor projedou jezdci zhruba za 18,5 sekundy, třetí za 18,8 sekundy. Prostřední pak za 33,8 sekundy.

V poslední části kvalifikace rozhodl třetí sektor, který začíná za zatáčkou Tabac.

Ale zpět na začátek kola. V prvním sektoru byl Alonso nejrychlejší. Verstappen byl druhý a ztratil na něj 0,146 sekundy. V prostředním dlouhém sektoru byl Alonso opět nejrychlejší. Verstappen v něm byl až čtvrtý za jezdci Ferrari, ale rozdíly byly velmi malé. Verstappen ztratil na Alonsa jen 0,058 sekundy.

Rozhodl třetí sektor. Verstappen v něm byl nejrychlejší, Alonso skončil až 10. Překonali ho jezdci Ferrari, Alpine, McLarenu a dokonce Cunoda. Španěl tam ztratil 0,288 sekundy. Celý jeho náskok 0,204 sekundy z prvních dvou sektorů se rozplynul a na cílové čáře to byla celková ztráta na Verstappena 0,084 sekundy.

Verstappen odjel třetí sektor skvěle – vlastně celé kolo odjel skvěle. Jeho čas ve třetím sektoru měl hodnotu 18,821 sekundy, což bylo o více než desetinu rychlejší ve srovnání s druhým Oconem. Na druhou stranu Leclerc byl vloni ve třetím sektoru ještě o 0,055 sekundy rychlejší.

Z toho, co jsme napsali výše je patrné, že jak Alonso, tak Verstappen zajeli svá ideální kola. Je tedy dost nepravděpodobné, že mohl Alonso se svým vozem a nastavením udělat v posledním sektoru více.

F1 uveřejnila schéma okruhu s vyznačením minisektorů, které ovládli Verstappen a Alonso. 

Verstappen byl kromě třetího sektoru lepší také v rychlé pasáži mezi první a třetí zatáčkou (ale ne při výjezdu z první zatáčky) a v tunelu.

Další článek: Sainz není spokojený, Leclerc dostal penalizaci

Témata článku: , , , ,