Kubica se chystá na kompletní sezonu v evropské Le Mans Series

Start v Daytoně zjevně nebyla jednorázová záležitost. Pro Roberta Kubicu budou závody s prototypem třídy LMP 2 hlavní náplní roku 2021, Polák totiž absolvuje kompletní sezonu evropské Le Mans Series.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Kubica se chystá na kompletní sezonu v evropské Le Mans Series | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Vítěz Velké ceny Kanady z roku 2008 získal angažmá u belgické stáje WRT, která do ELMS vstupuje s prototypem Oreca 07 Gibson. Kubica je v tuto chvíli jediným potvrzeným jezdcem z tříčlenné posádky.

„Jsem vážně šťastný, přestupem k týmu WRT otevírám novou kapitolu mé kariéry. Společně budeme objevovat nové věci v šampionátu, kde se schází silné a vysoce konkurenční startovní pole s mnoha talentovanými jezdci,“ uvedl jediný polský pilot formule 1 v oficiálním prohlášení.

Rossi, Castroneves, Albuquerque a Taylor triumfovali v Daytoně!

Rossi, Castroneves, Albuquerque a Taylor triumfovali v Daytoně!

Robert Kubica se poprvé svezl v prototypu třídy LMP 2 na konci ledna v Daytoně, do slavné čtyřiadvacetihodinovky na Floridě však nakonec vůbec nezasáhl. Tým High Class Racing, který rovněž spoléhá na šasi Oreca 07, totiž ze závodu brzy vyřadilo selhání převodovky.

Nyní bude rodák z Krakova závodit pro belgickou stáj, kterou fanoušci znají především ze scény GT. WRT dlouhodobě zastupuje automobilku Audi v šampionátech, které spadají pod SRO. Tým Vincenta Vosse také v posledních dvou letech jako zákazník značky z Ingolstadtu startoval v DTM.

Z Daytony do Prahy! Robert Kubica v Česku převezme Zlatý volant

Z Daytony do Prahy! Robert Kubica v Česku převezme Zlatý volant

„Bude to moje první kompletní sezona ve vytrvalostních závodech a čeká mě sdílení auta s týmovými kolegy, tedy něco, co jsem poprvé vyzkoušel před pár dny v Daytoně. Už se těším, jak začnu pracovat s týmem, a to v továrně i na trati.“

Kubicu čeká celkem šest čtyřhodinových závodů v Barceloně (18. dubna), na Red Bull Ringu (16. května), v Monze (11. července), na Paul Ricard (29. srpna), ve Spa (19. září) a v Portimau (24. října). V nejvyšší třídě ELMS pro vozy LMP 2 bude startovat celkem 16 prototypů, dalších 17 vozů je přihlášeno do třídy LMP 3 a 10 do kategorie LMGTE.

S prototypem nebude Kubicův tým WRT závodit poprvé, v roce 2016 se belgický tým zúčastnil domácího závodu evropské Le Mans Series ve Spa, a to s prototypem Ligier JS P2. Nyní se však bude v podání WRT poprvé jednat o kompletní sezonu.

Potvrzení celé sezony v ELMS je navíc jen dodatek k již dříve oznámenému programu pro vytrvalostní mistrovství světa FIA WEC. WRT tak čeká kampaň se dvěma prototypy Oreca 07 na dvou frontách. Vůz pro WEC má navíc jistý start v Le Mans a je možné, tým bude usilovat o zisk pozvánky i pro druhý prototyp z ELMS.

„Je skvělé, že portfolio našich aktivit rozšiřujeme o vytrvalostní závody sportovních vozů. Tato kategorie je opravdu klíčovou částí DNA motorsportu, má v sobě velkou historii a tradici. Od chvíle, kdy jsme se rozhodli pro vstup do FIA WEC, jsme usilovali o rozšíření naší působnosti i do ELMS a jsme nadšení, že jsme tyto plány dokázali uskutečnit,“ prohlásil Vincent Vosse.

Všechny kvalifikace i závody evropské Le Mans Series je možné sledovat živě na oficiálním YouTube kanálu šampionátu.

Další článek: Ferrari nastartovalo motor v SF21 a oznámilo data prezentací

19:40 | Tip: Pokud cestujete, nebo chytáte nějakou zahraniční televizi, může se hodit přehled kanálů, které ve světě vysílají F1: odkaz
20. června | Cunoda po nehodě a výměně převodovky odstartuje z boxové uličky.
20. června | Za chvíli závod F3. Mokro, pravděpodobnost deště 100 %.
19. června | Toto Wolff řekl, že jeho komentáře, že by Mercedes mohl o jezdecké sestavě rozhodnout až v zimě, byl vtip... vystřelil si z opakovaných dotazů novinářů.

GP Štýrska 2021

Pátek 25. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 26. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 27. června 2021
Závod 15.00