Kubica: Můj příběh pro mě není žádnou úlevou

Události, které narušily kariéru Roberta Kubici, nebudou mít podle polského jezdce žádný vliv na rozhodování Williamsu pro jeho možné angažování do týmu pro příští sezónu formule 1.
Kubica: Můj příběh pro mě není žádnou úlevou

Kubica ve formuli 1 působil v letech 2006 až 2010, kvůli vážné havárii při rallye na začátku roku 2011 však nemohl ve své kariéře ve formuli 1 pokračovat, když utrpěl četná zranění své pravé ruky.

Kubicova závodní kariéra pokračovala závoděním v rallye, v roce 2013 získal titul v kategorii WRC2 a závodil také v Mistrovství světa v rallye.

V roce 2016 se vrátil na okruhy, když v rámci Renault Sport Trophy absolvoval dvanáctihodinový závod v Mugellu. Kubica od té chvíle také začal zvažovat svůj návrat do formule 1. Již několikrát vůz testoval, v poslední době nejvíce s Williamsem, v kokpitu jeho letošního vozu FW40 se objevil také minulý týden v rámci testů v Abú Dhabí.

Kubica si uvědomuje, že jeho cesta k současné situaci je velmi detailně sledována, trvá však na tom, že to není aspekt, který Williams ovlivní v jeho rozhodování.

„Spousta věcí byla napsána a hodně se o tom v poslední době mluvilo, myslím, že je to celkem normální, jelikož je kolem toho spousta otazníků, a každý má svůj vlastní názor,“ řekl Kubica.

„Myslím, že je tu spousta lidí, kteří mi to přejí, nebo by mě rádi viděli vrátit se kvůli tomu příběhu. Nakonec, ten příběh je pěkný, ale není to žádná sleva, musím si být sám jistý, že pokud dostanu šanci, tak musím být připravený. Oceňuji (tu podporu), protože si myslím, že je tu spousta naděje a velké množství lidí mi to přeje.“

S jednou rukou nejezdím a fyzicky jsem na tom skvěle, říká po testu Kubica

S jednou rukou nejezdím a fyzicky jsem na tom skvěle, říká po testu Kubica

„Vím ale, jaká je realita, a realita je taková, že jakmile jsem v autě, není to o žádném příběhu, jsem to jen já s vozem, týmem a prací, kterou musím odvést.“

Kubica přitom věří, že může stále bojovat na nejvyšší úrovni.

„Samozřejmě mi každý den (ve voze formule 1) dává docela hodně sebevědomí, že věci mohou dost dobře fungovat. A pro moje běžné 'docela dobře' to znamená, že to musí být na vysoké úrovni.“

„Pokud se vrátím, tak tu nebudu jen kvůli číslům. Musím se ujistit, že ačkoliv jsem byl sedm let mimo, tak budu se svým omezením schopen dokázat to nejlepší a budu tím nejlepším Robertem Kubicou, kterého znám.“

„F1 je zvláštní svět, ale jakmile máte helmu, všechno zmizí, takže musíte být v pozici, ve které můžete něčeho dosahovat.“

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Michelin neplánuje svůj návrat do formule 1

14:43 | Od zítřka začíná platit nová směrnice, která zpřísňuje zátěžové testy ohebnosti zadních křídel.
14:28 | Fernando Alonso se připojil k výzvě UNICEF, aby země G7 darovaly vakcíny proti COVID-19 méně vyspělým zemím. Kromě Alonsa podepsalo výzvu přes 30 dalších ambasadorů UNICEF (například Lionel Messi, David Beckham, Sergio Ramos, Katy Perry).
13:29 | Sport 1 bude vysílat ženskou W Series, která se letos jede ve vybraných víkendech F1. Poprvé v rámci GP Štýrska.
13. června | Po Ericssonovi uspěl v Detroitu McLaren. Pato O'Ward vyhrál po startu z 16. místa.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00