Kuan-jü Čou může jít ve stopách Verstappena či Leclerca, věří Vasseur

Jediným nováčkem nadcházející sezony F1 bude historicky první Číňan v „královně motorsportu“ Kuan-jü Čou. Navzdory omezenému prostoru pro přípravu věří šéf Alfy Romeo Frederic Vasseur, že jeho nový svěřenec debutový rok zvládne.
Foto: Getty Images / Clive Rose
Kuan-jü Čou může jít ve stopách Verstappena či Leclerca, věří Vasseur | Foto: Getty Images / Clive Rose

Dvaadvacetiletý Číňan přichází do formule 1 jako třetí nejlepší pilot loňského šampionátu F2. Rodák ze Šanghaje, který se kvůli kariéře s rodinou v mladém věku přesunul do Anglie, nestačil pouze na Oscara Piastriho a vicemistra Roberta Švarcmana.

Čouovým týmovým kolegou bude v Alfě Romeo Valtteri Bottas. Přítomnost zkušeného pilota může čínskému nováčkovi pomoci i vzhledem k omezeným možnostem pro testování na trati.

„Víme, že formule 1 je velkou výzvou,“ rozpovídal se v rozhovoru pro web racingnews365.com šéf Alfy Romeo Frederic Vasseur.

Čoua k číslu 24 inspirovala basketbalová legenda

Čoua k číslu 24 inspirovala basketbalová legenda

„Mimo jiné také kvůli faktu, že budeme mít nového auto, které téměř nesmíme testovat na trati. Jsou tu pouze tři testovací dny na okruhu na každého jezdce. Já bych ale řekl, že on (Kuan-jü Čou) je chytrý kluk a má ten správný přístup.“

„F1 je velká výzva, on ale ve formuli 2 ukázal, že umí být racionální a metodický.“

„Když poprvé dorazil do továrny v Hinwilu, tak v mnoha ohledech působil velmi dobře. Konkurence je ve formuli 1 velmi vysoká. Před sezonou nemáme 25 dnů testování. Dáme mu ale čas zlepšování bez zbytečného tlaku na výsledky,“ ujistil Vasseur.

Svou důvěru v čínského jezdce opírá šéf Alfy o příklady dalších pilotů, kteří přišli do F1 se zkušenostmi primárně ze simulátoru. Takovou cestou si prošli i Verstappen s Leclercem.

„Když se podíváte zpětně na několik minulých sezon, tak si uvědomíte, že to mladíkům vycházelo docela dobře.“

„Max přišel do F1 se skvělým zázemím v zádech, Charlesovi vyšla skvěle už jeho první sezona. I Russellovi s Norrisem se dařilo v jejich debutových sezonách.“

Peníze hrály při angažování Čoua klíčovou roli, přiznává šéf Alfy Romeo

Peníze hrály při angažování Čoua klíčovou roli, přiznává šéf Alfy Romeo

„V porovnání s minulostí nyní máme mnohem více nástrojů pro trénink mladíků, samozřejmě na prvním místě se simulátory. Řekl bych však také, že mladí jezdci jsou dnes mnohem vyspělejší než před 20 lety.“

Kuanu-jü Čouvi je Vasseur v jeho nováčkovské sezoně připraven maximálně pomoci s jeho rozvojem.

„Jsem si naprosto jistý, že dokážeme rozvíjet schopnosti mladého pilota a jsem plně odhodlán se tomu věnovat. Věnoval jsem tomu v minulosti část svého života. Budu tvrdě pracovat, abych z Čoua dostal to nejlepší a věřím, že on má v tomto směru dobrý přístup. Je pozitivní a metodický.“

Další článek: Vasseur připouští, že Alfa Romeo udělala chybu, když nevyvíjela loňský monopost

12:49 | Podle odkaz byla Leclercova včerejší nehoda v Monaku s vozem Laudy způsobena selháním levé přední brzdy. Mají to dokazovat i fotografie pořízené krátce před nehodou.
11:17 | Williams nasadí do prvního tréninku Nycka de Vriese. Každý tým musí dát letos ve dvou trénincích šanci mladému jezdci.
9:45 | Podle zatím nepotvrzených spekulací dostane ve Španělsku vylepšení jen Stroll. Tým nestihl připravit díly pro oba vozy.
15. května | Pro Charlese Leclerca je jeho domácí Monako prostě prokleté. V závodech F1 se mu tam nedaří a právě v rámci prezentace Ferrari mezi závody historických vozů boural s vozem Laudy z roku 1974 v La Rascasse. odkaz

GP Španělska 2022

Pátek 20. května 2022
1. trénink 14.00–15.00
2. trénink 17.00–18.00
Sobota 21. května 2022
3. trénink 13.00–14.00
Kvalifikace 16.00–17.00
Neděle 22. května 2022
Závod 15.00