Krize je vážná, mohlo by zůstat jen pět týmů, míní Fernandes

Majitel týmu Caterham Tony Fernandes je zcela přesvědčený o nutnosti výrazně šetřit ve formuli 1, protože je ohrožena existence většiny startovního roštu.
Krize je vážná, mohlo by zůstat jen pět týmů, míní Fernandes

"Není to tak, že bych si myslel, že tu je. Ona tu prostě je," odpověděl Fernandes na otázku Reuters, zda formule 1 čelí krizi.

"Slyšíte, že lidé nedostávají zaplaceno, dodavatelé musí dlouho čekat na své peníze. Určitě to není šťastná doba."

Se zajištěním rozpočtu mají minimální problémy jen Red Bull, Ferrari, McLaren a Mercedes. To by se mohlo podle Fernandes promítnout na startovní rošt.

"Nakonec by tu mohlo být jen pět týmů formule 1, pokud to bude takhle pokračovat," dodal.

Jeho protějšek z vedení konkurenční Marussie Graeme Lowdon vidí příčiny současných problémů ve dvou rovinách.

"Je jasné, že jsou týmy pod finančním tlakem," řekl. "Jsou tu velké rozdíly v rozdělování peněz a omezování nákladů se nezdá být tak efektivní, jak by být mohlo. Není to dobré pro sport ani fanoušky. Bez nich nebude žádný obchodní model."

S vážnými finančními problémy se potýká také Sauber. "V tomto systému je něco zásadně špatně," řekla šéfka švýcarské stáje Monisha Kaltenbornová. "Je tu soutěž a vyhrává nejlepší. Ale pokud nejlepšího určuje čistě množství zdrojů, které máte, něco není správně."

Formule 1 se proto odhodlala k razantnímu kroku a plánuje zavést od roku 2015 rozpočtový strop. Jestli se to podaří, zatím není jisté.

"Ve formuli 1 jsem strašně dlouho a vlastnil jsem a řídil tým 18 let," komentoval Bernie Ecclestone. "Od chvíle, co jsem ve formuli 1, tu byli ti, kdo mají a kdo nemají."

"Ať už jde o jakýkoliv sport, lidé budou utrácet takové množství peněz, které jim podle nich zajistí vítězství. Pokusíme se nastavit strop na peníze, které můžou utratit. Pokusíme se je zachránit před nimi samotnými."

Další článek: Pirelli: Kritika od Red Bullu nás velmi poškodila

17:05 | Matteo Nannini to letos zkoušel ve F3 i F2 současně. V Monaku a Baku ho ale ve voze HWA nahradí testovací jezdec Williamsu Jack Aitken.
11:45 | Turecko zpět ve hře? Místní věří, že by mohli mít šanci po Monze místo Singapuru nebo Japonska. Úplně nereálné to není. Singapur zrušil Světové ekonomické fórum plánované na srpen. Novinář Joe Saward píše, že místní moc nevěří, že se tam letos pojede závod F1.
17. května | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00