Krize je vážná, mohlo by zůstat jen pět týmů, míní Fernandes

Majitel týmu Caterham Tony Fernandes je zcela přesvědčený o nutnosti výrazně šetřit ve formuli 1, protože je ohrožena existence většiny startovního roštu.
Krize je vážná, mohlo by zůstat jen pět týmů, míní Fernandes

"Není to tak, že bych si myslel, že tu je. Ona tu prostě je," odpověděl Fernandes na otázku Reuters, zda formule 1 čelí krizi.

"Slyšíte, že lidé nedostávají zaplaceno, dodavatelé musí dlouho čekat na své peníze. Určitě to není šťastná doba."

Se zajištěním rozpočtu mají minimální problémy jen Red Bull, Ferrari, McLaren a Mercedes. To by se mohlo podle Fernandes promítnout na startovní rošt.

"Nakonec by tu mohlo být jen pět týmů formule 1, pokud to bude takhle pokračovat," dodal.

Jeho protějšek z vedení konkurenční Marussie Graeme Lowdon vidí příčiny současných problémů ve dvou rovinách.

"Je jasné, že jsou týmy pod finančním tlakem," řekl. "Jsou tu velké rozdíly v rozdělování peněz a omezování nákladů se nezdá být tak efektivní, jak by být mohlo. Není to dobré pro sport ani fanoušky. Bez nich nebude žádný obchodní model."

S vážnými finančními problémy se potýká také Sauber. "V tomto systému je něco zásadně špatně," řekla šéfka švýcarské stáje Monisha Kaltenbornová. "Je tu soutěž a vyhrává nejlepší. Ale pokud nejlepšího určuje čistě množství zdrojů, které máte, něco není správně."

Formule 1 se proto odhodlala k razantnímu kroku a plánuje zavést od roku 2015 rozpočtový strop. Jestli se to podaří, zatím není jisté.

"Ve formuli 1 jsem strašně dlouho a vlastnil jsem a řídil tým 18 let," komentoval Bernie Ecclestone. "Od chvíle, co jsem ve formuli 1, tu byli ti, kdo mají a kdo nemají."

"Ať už jde o jakýkoliv sport, lidé budou utrácet takové množství peněz, které jim podle nich zajistí vítězství. Pokusíme se nastavit strop na peníze, které můžou utratit. Pokusíme se je zachránit před nimi samotnými."

Další článek: Pirelli: Kritika od Red Bullu nás velmi poškodila

15:04 | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.
13:42 | Kvalifikace F2: Cunoda, Daruvala, Schumacher... Schumacherův nejbližší soupeř v šampionátu Ilott odstartuje hned za ním ze čtvrtého místa.
17:13 | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.
24. září | Novinář Will Buxton má pozitivní test na koronavirus. GP Ruska tak vynechá.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10