Rok 1955 a následky tragédie
Le Mans si letos připomíná 100 let od prvního závodu. V roce 1955 došlo na okruhu zřejmě k největší tragédii v historii motorsportu. Vůz Pierra Levegha vletěl po kontaktu s vozem Lance Macklina mezi diváky. Zemřel Levegh a 83 diváků. Desítky dalších byly zraněny.
V reakci na neštěstí byly zrušeny závody ve Francii, Španělsku a Švýcarsku. Ve Francii se mělo jet v Remeši na začátku července. Závod byl nejdříve přeložen a poté zrušen.
Ve Švýcarsku se mělo jet v Bremgartenu na konci srpna. Závod byl zrušen a už nikdy se tam nejelo. Kromě toho Švýcarsko zakázalo na svém území pořádání závodů. Teprve v roce 2018 se tam „okruhové“ závodění vrátilo díky formuli E a výjimce. Vloni pak došlo k úplnému zrušení zákazu.
Ve Španělsku se mělo jet v říjnu v katalánském Pedralbesu. F1 se tam už nevrátila a od roku 1968 se závodilo na okruhu Jarama.
Pokračování 2 / 7
Peníze jsou vždy až na prvním místě
Peníze jsou vždy až na prvním místě. Zlaté pravidlo formule 1 není vůbec nové.
V roce 1956 došlo v důsledku Suzské krize k prudkému nárůstu cen ropy a benzínu. Ve Španělsku, Belgii a Nizozemsku proto mohli F1 nabídnout jen snížené prize money, což týmy odmítly. Došlo ke zrušení velkých cen v těchto zemích v letech 1956 a 1957 (v případě Belgie jen v roce 1957).
Náhradou byla jen v roce 1957 grand prix v italské Pescaře, která se jela v srpnu před Monzou. Šlo o první a poslední závod na této trati, která měla délku 16 kilometrů. Závod trval tři hodiny a měl 18 kol. Vyhrál ho Stirling Moss.
Pokračování 3 / 7
Belgie 1969
V roce 1969 byl závod bojkotován ze strany jezdců pod vedením Jackieho Stewarta. Pořadatelé nechtěli zaplatit klíčová bezpečnostní vylepšení, která Stewart požadoval v reakci na svou nehodu z roku 1966, kdy jeho vůz po nárazu do telefonního sloupu skončil v příkopu vzhůru nohama s vytékajícím palivem.
Jackie Stewart po nehodě ve Spa v roce 1966. Foto: Express, Getty Images
Pokračování 4 / 7
Odklad ve Spa 1985
Opět Spa. Tentokrát byl příčinou nový povrch, který byl na okruhu položen dva týdny před grand prix, aby se zlepšila přilnavost za moka. Projekt za 3 miliony liber (v tehdejších cenách) ale skončil fiaskem.
Během pátečních tréninků se začal povrch tratě vlivem teplého počasí a výkonných vozů rozpadat. V noci na sobotu sice proběhly opravy, ale v sobotu se problémy opakovaly a trénink byl po 25 minutách zastaven. Výsledkem dlouhých jednání, která probíhala až do večerních hodin, bylo zrušení závodu. Pořadatelé dostali pokutu a museli do Paříže na kobereček k prezidentovi FISA (předchůdce FIA).
Nakonec se jelo v září a Ayrton Senna si připsal druhé vítězství v kariéře.
Foto: Getty Images / Terry Disney
Pokračování 5 / 7
Arabské jaro a GP Bahrajnu 2011
Na konci roku 2010 vypuklo na Blízkém východe arabské jaro. Protesty se nakonec dostaly také do Bahrajnu, což vedlo ke zrušení závodu.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Pokračování 6 / 7
Covid a zastavená sezóna 2020
Kvůli pandemii covidu-19 byla zrušena v letech 2020 až 2022 celá řada závodů. Nejslavnějším byla nepochybně Austrálie, která byla odvolána krátce před začátkem prvního tréninku. Ještě dříve byla ale méně dramaticky zrušena Velká cena Číny.
Nejelo se ani ve Vietnamu, který nakonec z kalendáře vypadl zcela, v Nizozemsku, Monaku, Baku, Kanadě, Francii Singapuru (i v roce 2021), Japonsku (i v roce 2021), Austinu, Mexiku a Brazílii.
Foto: Getty Images / Charles Coates
Pokračování 7 / 7
Povodně v roce 2023
A zatím posledním závodem, který byl zrušen, byla Velká cena Emilia Romagna v Imole. F1 závod zrušila ve středu před závodem kvůli povodním, které postihly oblast. Zaplaven byl i paddock F2 a řeka vedle okruhu dosáhla třetího stupně.
Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli