Kovalainen: McLaren stále neodhalil příčiny svých problémů

Ale kvůli vozu pro příští rok je nutné jim porozumět.
McLaren se po loňské úspěšné sezóně propadl, jeho vůz na souboje na špičce zatím stále nestačí. I když tým neustále zkouší různé úpravy, podle Heikkiho Kovalainena zatím neodhalil příčiny svých problémů.

"S nastavením tohoto vozu jsme vyzkoušeli několik různých cest a dost často jsme se vrátili k tomu, co máme teď," uvedl finský pilot pro Autosport. "Kvůli tomu to vypadá, že je nastavení přibližně správné a problém je jinde. Tým asi úplně přesně neví, kterým směrem se vydat, ale myslím, že problémům začínáme rozumět."

Monopostu MP4-24 se daří spíše na pomalejších tratích, což McLaren nedokázal využít v Monaku, a obávanou záležitostí jsou rychlé zatáčky.

"Zjišťujeme, že nám schází přítlak. Důsledkem je, že to má dopady na aerodynamické vyvážení a takové věci, vše funguje dohromady jako celek. Vyřešit takový problém chce prostě čas a je třeba zvolit odlišný koncept, jinou filozofii. Proto v průběhu roku neděláme tak velké kroky vpřed, není to totiž tak jednoznačné," vysvětlil Kovalainen.

Významnějšího zlepšení dosáhl McLaren hned v úvodu sezóny, kdy se mu podařilo výrazně zrychlit ve srovnání s předsezónními testy v Barceloně, kde se pohyboval na chvostu výsledkových listin. Ale i když tým nasazuje v každém závodě nové díly, takový pokrok už podle Kovalainena není za současného stavu možný.

"Už nezrychlujeme o půl sekundy na kolo, jsou to menší kroky. 30 milisekund už považujete za dobrý krok. Jsou to malé kroky a je velmi těžké si jich všimnout. Když optimalizujete vůz, který nemá dobré základy, tak v určitou chvíli narazíte na jeho limity, že? A to byl myslím náš případ, na začátku jsme od optimalizace vozu byli daleko," řekl.

Jelikož ale budou technická pravidla v příštím roce velmi podobná těm letošním, je podle Kovalainena nutné problémy MP4-24 vyřešit.

"Je důležité se dále snažit a zkoušet různé koncepty a směry, hlavně v oblasti aerodynamiky - s podlahou, křídly - abychom tomu porozuměli a ujistili se, že je přístup k příštímu vozu správný. Od letošního vozu se bude lišit," dodal.

Projekt monopostu pro sezónu 2010 je samozřejmě již v plném proudu, proto měli Kovalainen s Hamiltonem již několik schůzek s inženýry, kteří se novému vozu věnují, aby jim vysvětlili své poznatky o letošním MP4-24.
Diskuze (43) Další článek: Budoucnost týmu Manor záleží na nové Concordské dohodě
18:46 | Jamie Chadwick vyhrála druhý ročník W Series
10:04 | V paddocku je i modelka Winnie Harlow, která v roce 2018 odmávala Velkou cenu Kanady o kolo dříve. Sice za to nemohla, ale i tak bychom ji asi raději drželi od cílové rovinky dál...
1:59 | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.
23. října | Fernando Alonso se připojí k Vettelovi a Russellovi a nasadí větší počet nových komponent – start z konce pole.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod Verstappen