Kovalainen: Pohyblivé křídlo funguje dobře, ale do Monaka raději bez něj

Pilot Lotusu Heikki Kovalainen se zařadil mezi zastánce nastavitelného zadního křídla. FIA podle něj odvedla v této oblasti dobrou práci.
Kovalainen:  Pohyblivé křídlo funguje dobře, ale do Monaka raději bez něj

Po třech závodech se objevují první hodnocení systému pro snížení odporu vzduchu a jsou pozitivní. Jezdcům zadní křídlo skutečně pomáhá předjíždět, což je cíl, který mělo také mnoho minulých změn v pravidlech, ale nikdy jej nesplnily.

"Myslím, že je jeho efekt dostačující," hodnotil Kovalainen pro ITV. "Myslím, že to v současnosti dělají správně, když omezují rovinku (kde je možné křídlo použít), jako v Číně, tam jsme ho nemohli využít na celé rovince. Podle mě je to tak správně, jinak by docházelo k předjíždění moc brzy. Takže pořád musíte počítat, jde o to, kdo zabrzdí později. Není to jen o rychlosti."

Ovládání zadního křídla ale vyžaduje od jezdců jistou pozornost, protože musí v závodě sledovat volant, aby věděli, jestli je jejich ztráta na soupeře menší než jedna sekunda, což je podmínka pro aktivaci systému. FIA proto zvažuje, že používání zadního křídla zakáže v Monaku, kde sebemenší ztráta pozornosti znamená náraz do bariér.

"Ano, myslím, že to není špatný nápad," komentoval Kovalainen. "V Monaku se stejně špatně předjíždí a jsou tu ty potenciální následky... Nechcete věnovat pozornost ničemu jinému než trati. Takže myslím, že tento nápad podporuje hodně věcí, dokonce i to, že v Monaku by to (křídlo) nemělo takové přínosy, prostě protože tam není pořádná rovinka nebo prostor pro předjetí jiného vozu. Dává to smysl."

Další článek: Ecclestone doufá v prodloužení smlouvy s Tureckem, Bahrajn má čas

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00