Kopírování designu cizího vozu má svoje rizika. Monopost je třeba vyvíjet postupně, tvrdí Hamilton | Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

Kopírování designu cizího vozu má svoje rizika. Monopost je třeba vyvíjet postupně, tvrdí Hamilton

Lewis Hamilton na příkladu letošního vozu Astonu Martin poukázal na rizika, která souvisejí s kopírováním designu monopostu konkurenčního týmu.

Formuli 1 od loňské sezony vládne Red Bull, a proto není divu, že se řada konkurenčních týmů nechává inspirovat podobou jejich monopostu. Příkladem v tomto ohledu je například McLaren, ale i Aston Martin.

Opačný přístup dlouhodobě razí Mercedes, který si jde většinou vlastní cestou. Německý tým se však od příchodu nové generace monopostů v roce 2022 trápí a po letech plných výher si v posledních dvou sezonách připsal jediné vítězství.

Pilot stáje z Brackey Lewis Hamilton však míní, že kopírování konkurence, co se technických řešení týká, má svoje úskalí.

„Jde o to, že s časem a omezenými zdroji, které máte, nemůžete jen tak zahodit vlastní koncept vozu a začít od nuly. Nemůžete jen tak okopírovat něčí auto,“ uvedl Hamilton, kterého cituje Autosport.

„Podívejte se na Aston. Pokusili se okopírovat auto, a přesto nebylo stejné... Není to tak jednoduché. Musíte se pokusit vybrat správné díly a následně metodou pokus a omyl přidávat další. Dovedete si ale představit, že jsou také nervózní z toho, že udělají příliš velkou změnu a že bude špatná," poukázal britský jezdec na pokles formy Astonu Martin poté, co se stáj ze Silverstone pokoušela letošní vůz nepříliš úspěšně vyvíjet.

„Musíte výkonnost získávat postupně, týden co týden. Náš cíl je nyní výše než kdykoliv jindy, jelikož naše současná ztráta (na Red Bull, pozn. red.) je masivní,“ přiznal Hamilton, který měl letošní vůz Red Bullu možnost poměrně detailně prostudovat během GP USA, kdy se dokázal v závodě držet za Verstappenem.

„To auto dělá všechno dobře. Je to podobné jako u mého vozu z roku 2020, co se vlastností týká. Je superstabilní,“ uvedl sedminásobný mistr světa na adresu monopostu RB19.

Doporučujeme

Články odjinud