Komentář: V Monaku se vše zlomilo

Nevíme, jak se bude vyvíjet zbytek sezóny, ale jedno je jisté. V ulicích monackého knížectví se vše zlomilo. Sezóna se zde rozdělila na před a po Monaku.
Komentář: V Monaku se vše zlomilo

Nico Rosberg se v Austrálii s přehledem dostal do čela šampionátu. Jeho největší konkurent totiž cíl neviděl. Druhý Magnussen a třetí Button nevypadali jako jezdci, kteří by Rosbergovi v dalších fázích sezóny zatápěli.

Hamilton musel hned od začátku dohánět ztrátu. A šlo mu to více než dobře. Vlastně lépe už mu to ani jít nemohlo. Ve čtyřech závodních víkendech po sobě získal 3 pole position ale především 4 vítězství.

Pak ale přišlo Monako a nad garáží stříbrných šípů se začaly zatahovat mračna. Rosberg v kvalifikaci na místě, kde je kvalifikace extrémně důležitá, chyboval a znemožnil tak Hamiltonovi zlepšit svůj čas. V domácím prostředí Monte Carla nakonec Rosberg vyhrál.

Jako by se toho sobotního odpoledne něco zlomilo. Pak přišla Kanada, problémy Mercedesu a nečekané vítězství Ricciarda. Hamilton musel znovu začít dohánět ztrátu.

Znáte Sisyfa? Sisyfos je postava z řecké mytologie. Soudci mrtvých mu přikázali, aby tlačil obrovský kámen na kopec a na druhé straně ho skutálel dolů. Jenže to se mu nikdy nepodaří, kámen pokaždé těsně pod vrcholem vyklouzne a valí se zpátky dolů. Sisyfos musí začínat stále znovu a znovu. Tak nějak si dnes připadá Hamilton.

Jenomže ono to už zdaleka není jen o souboji týmových kolegů v Mercedesu. Zezadu vše sleduje Daniel Ricciardo.

Australský Alonso s úsměvem ve Vettelově voze

Ještě na začátku sezóny se zdálo, že pokud Mercedes potkají nějaké problémy, tak obvykle asi jen nedojedou s minutovým ale třeba s desetisekundovým náskokem do cíle. Dokonce se mluvilo o tom, zda Mercedes jako první v historii vyhraje všechny závody v sezóně.

Ale Mercedes už několikrát chyboval a vždy za to byl tvrdě potrestán. Žalobcem, soudcem i katem v jedné osobě je vždy vysmátý Daniel Ricciardo. Skoro by se chtělo říci „australský Alonso ve Vettelově voze“. O Alonsovi se v uplynulých letech říkalo, že tam „prostě vždy je“, když se otevře milimetrová příležitost, využije ji.

Letošní Ferrari je ale slabé a tak jeho úlohu převzal Ricciardo. Činí tak bez ohledu na rychlost Williamsu (alespoň proklamovanou) a bez ohledu na čtyřnásobného mistra světa, se kterým sdílí stejné týmové barvy. 

Proč ve Vettelově voze? Byl to Mark Webber, také Australan, kterého v uplynulých letech potkávaly problémy mnohem častěji než jeho týmového kolegu. Letos se karta obrátila.

V Monaku se vše změnilo

V Monaku se vše změnilo. Nejen ve vztazích Rosberga a Hamiltona, ale také v šampionátu. Už v závodě předtím (Španělsko) získal Hamilton letošní poslední pole position. Po Monaku také přišel vzestup Ricciarda. Australan byl bodově do Monaka malým pánem. Více bodů získal i Alonso (49). Samozřejmě to musíme brát v kontextu jeho diskvalifikace v Austrálii a problému v Malajsii. 

Před GP Monaka

# Jezdec Body AU MY BH CN ES
1 Nico Rosberg 97 25 18 18 18 18
2 Lewis Hamilton 100 25 25 25 25
3 Daniel Ricciardo 39 12 12 15

Po GP Monaka

# Jezdec Celkem Body od Monaka MC CA AT GB DE HU BE
1 Nico Rosberg 220 123 25 18 25 25 12 18
2 Lewis Hamilton 191 91 18 18 25 15 15
3 Daniel Ricciardo 156 117 15 25 4 15 8 25 25
Diskuze (21) Další článek: Rosberg nechce Hamiltonovo obvinění moc komentovat