Komentář: Pod Kimim Räikkönenem se třese židle

Tedy... vlastně závodní sedačka!

Vžiji-li se do kůže fanoušků Kimiho Räikkönena, pokouší se o mě téměř závratě. Vždyť jen málo vody v řekách proteklo od doby, kdy tak famózně získal titul mistra světa na konci sezony 2007. A to po letech u McLarenu, kdy zejména díky nespolehlivé technice máme za to, že titul v roce 2007 měl být tak... přinejmenším třetí!

Přesto, na sklonku roku 2009 to vypadá, že Kimi Räikkönen nemá kde závodit. Pro bludičky jezdit nechce a ve vztahu k etablovaným týmům si je zjevně vědom ceny, pod kterou nechce jít. A taky se nechce natřásat jak paňáca na těch často napomádovaných rádoby marketingových akcích.

A divíte se mu? Räikkönen nepatří mezi ty lepší z Broadwaye, kteří tak přesvědčivě umí prezentovat to, o čem nejsou sami dvakrát přesvědčeni. Na tiskových konferencích a dalších oficiálních akcích div že mezi každou větou nezazní "už mi dejte pokoj", a tak to dává najevo alespoň prostřednictvím řeči těla (mimo jiné tím, že při své mluvě málokdy odlepí spodní zuby od horních).

Již v roce 2008 musel podpořit týmového kolegu Felipeho Massu v boji o titul a letos dokonce opustil Ferrari o rok dříve, protože Ferrari (a banka Santander) chtělo raději Fernanda Alonsa.

"Nový" McLaren v čele s Martinem Whitmarshem se hned nabídl, ale pouze do doby, než zjistil, že Räikkönen chce jednak velkou výplatu typickou spíše pro doby dlouho před bankovní krizí v Americe, která nastartovala celosvětovou finanční recesi, a co možná nejméně hereckých rolí.

Räikkönen se s Ferrari dohodl na odstupném: větší částku, když nenajde místo u jiného týmu (suma A), menší částku, když přejde ke konkurenci (suma B). Vtip je v tom, že McLaren Räikkönenovi nabídl menší plat, než je rozdíl mezi A a B. Získal by tak více, kdyby si dal nohy na stůl a na velké ceny 2010 se s námi díval v televizi.

Svým "mouchy, snězte si mě" přístupem si také, co naplat, získal určité neoblíbence. Ti pak ochotně referují do McLarenu o tom, jak je to s Räikkönenem horší než s ženskou, u které nevíme, s jakou náladou přijde zrovna domů. McLaren se trochu zalekl a ve spolupráci s hlavním sponzorem Vodafone začal lákat Jensona Buttona.

Zvážíme-li, že Räikkönen Lewise Hamiltona nejspíš nenahradí, musí se Fin ohlédnout jinde. U Brawnu těžko, protože tam by mu nabídli ještě méně. A Räikkönen si je vědom své ceny natolik, že využít pomoci nejistých týmů US F1 nebo Campos není v souladu s jeho filozofií.

Vyloučit tak nelze scénář, že Räikkönen ve formuli 1 skutečně skončil. Bez práce by ale rozhodně nebyl. Veřejně známá je jeho záliba v rallye. Tam by určitě našel něco, co by dokázalo alespoň trochu rozehřát Icemanovy emoce.

Představa Räikkönenova odchodu z F1 je téměř nepředstavitelná. Ale pokud se tak má stát, pak nikoli proto, že Räikkönen není dost dobrý pro F1.

F1 není dost dobrá pro Räikkönena.

Další článek: Mercedes a Aabar zaplatily za Brawn GP sto deset miliónů liber

27. února | Mercedes uveřejnil fotografii... zachycuje nové zbarvení? odkaz
26. února | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
26. února | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
26. února | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.