Komentář: Když džentlmen nedokáže dostát dohodě

O tom, jak FOTA situaci zbytečně komplikovala.

Důstojnost hraje při jakýchkoli vyjednáváních trestuhodně podceňovanou roli. Dosáhnete zcela jiných výsledků a vynaložite zcela odlišné úsilí, pokud ve svých snahách budete myslet na to, jak umožnit druhé straně opustit spor a současně zachovat si tvář a důstojnost. Asiaté to mají ve svém žebříčku hodnot podstatně výše než například Evropané.

Asociace týmů formule 1 FOTA může bojovat za ty správné zájmy, ale při mnohdy tvrdých jednáních jí chyběla úroveň. Viceprezident FOTA John Howett z Toyoty si počínal téměř jako malé dítě, když při jednom z jednání na londýnském letišti Heathrow požádal své kolegy z FOTA, aby opustili místnost v době, kdy se měly projednávat finanční otázky rozpočtových stropů (nikdo neuposlechl). Prezident Ferrari Luca di Montezemolo se ani neobtěžoval informovat svého šéfa týmu F1 Stefana Domenicaliho o tom, že Ferrari požádalo francouzský soud o předběžné opatření před Velkou cenou Monaka. Ten pak před Mosleym, který se to dozvěděl samozřejmě ihned, vypadal velmi hloupě. Podobně jako před ním Howett.

Jean Todt zastupoval Ferrari ve Světové radě do konce března letošního roku, kdy mu skončila smlouva s Ferrari. Zastoupil jej di Montezemolo. Jenomže jak FIA prozradila ve své detailní zprávě zveřejněné 16. června, di Montezemolo se opakovaně neobtěžoval takových jednání se zúčastnit.

Při jednání v Monaku bylo v důsledku intenzivních jednání dosaženo kompromisu. Bylo také dohodnuto, jakým způsobem bude dohoda veřejně prezentována. Jenomže po di Montezemolově zásahu FOTA vydala tiskovou zprávu, se kterou lidově řečeno udělala z FIA hlupáka. Uvedla totiž ultimativní požadavky, které s dohodou neměly vůbec nic společného. Je to o to smutnější, že předmět dohody z Monaka není nijak moc odlišný od toho, kterého FOTA dosáhla ve středu v Paříži!

Dohody se mají dodržovat, nejen ve světě formule 1.

Když se Fernando Alonso nepohodl v roce 2007 s Ronem Dennisem, oba se dohodli na předčasném odstoupení od smlouvy. Součástí kontraktu, který zajistil předčasný rozchod, byl závazek obou stran, že nebudou ventilovat historii událostí na veřejnosti, jinými slovy bude zachována důstojnost obou stran. Fernando Alonso ale tuto dohodu porušil, a to tak, že mu musel jeho závazky veřejně připomenout Ron Dennis.

Při středčením jednání v Paříži se FOTA, FIA a FOM dohodly, že všechny strany budou prezentovat dosažení dohody pozitivním způsobem veřejnosti. Max Mosley svou část dohody dodržel.

Luca di Montezemolo nikoli.

Začal do světa vyhlašovat, že budoucnost formule 1 bude konečně bez "diktátora" a že Mosley se okamžitě stahuje z formule 1 a jeho funkci přebírá prezident Senátu F1 Michel Borei.

To se jen těžko dá pokládat za pozitivní prezentaci dohody veřejnosti a podobně jako v Monaku i tento týden Montezemolo nedodržel to, co slíbil.

Není proto překvapením, že se Max Mosley začal bránit, protože součástí dohody byla i pozitivní prezentace jeho přínosu, ne že bude Mosley chápán jako diktátor. Důležitá je pak otázka, co tím Montezemolo získá, jde-li mu skutečně o blaho formule 1?

Nic. Jde jen o provokativní šťouchání do poraženého soupeře, a to se nedělá, dohody nedohody. Kdyby si to Montezemolo odpustil, mohlo být současné dohody dosaženo dříve a zejména za méně dramatických okolností.

Další článek: Donington získal definitivní stavební povolení

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.