Komentář: Když džentlmen nedokáže dostát dohodě

O tom, jak FOTA situaci zbytečně komplikovala.
Komentář: Když džentlmen nedokáže dostát dohodě

Důstojnost hraje při jakýchkoli vyjednáváních trestuhodně podceňovanou roli. Dosáhnete zcela jiných výsledků a vynaložite zcela odlišné úsilí, pokud ve svých snahách budete myslet na to, jak umožnit druhé straně opustit spor a současně zachovat si tvář a důstojnost. Asiaté to mají ve svém žebříčku hodnot podstatně výše než například Evropané.

Asociace týmů formule 1 FOTA může bojovat za ty správné zájmy, ale při mnohdy tvrdých jednáních jí chyběla úroveň. Viceprezident FOTA John Howett z Toyoty si počínal téměř jako malé dítě, když při jednom z jednání na londýnském letišti Heathrow požádal své kolegy z FOTA, aby opustili místnost v době, kdy se měly projednávat finanční otázky rozpočtových stropů (nikdo neuposlechl). Prezident Ferrari Luca di Montezemolo se ani neobtěžoval informovat svého šéfa týmu F1 Stefana Domenicaliho o tom, že Ferrari požádalo francouzský soud o předběžné opatření před Velkou cenou Monaka. Ten pak před Mosleym, který se to dozvěděl samozřejmě ihned, vypadal velmi hloupě. Podobně jako před ním Howett.

Jean Todt zastupoval Ferrari ve Světové radě do konce března letošního roku, kdy mu skončila smlouva s Ferrari. Zastoupil jej di Montezemolo. Jenomže jak FIA prozradila ve své detailní zprávě zveřejněné 16. června, di Montezemolo se opakovaně neobtěžoval takových jednání se zúčastnit.

Při jednání v Monaku bylo v důsledku intenzivních jednání dosaženo kompromisu. Bylo také dohodnuto, jakým způsobem bude dohoda veřejně prezentována. Jenomže po di Montezemolově zásahu FOTA vydala tiskovou zprávu, se kterou lidově řečeno udělala z FIA hlupáka. Uvedla totiž ultimativní požadavky, které s dohodou neměly vůbec nic společného. Je to o to smutnější, že předmět dohody z Monaka není nijak moc odlišný od toho, kterého FOTA dosáhla ve středu v Paříži!

Dohody se mají dodržovat, nejen ve světě formule 1.

Když se Fernando Alonso nepohodl v roce 2007 s Ronem Dennisem, oba se dohodli na předčasném odstoupení od smlouvy. Součástí kontraktu, který zajistil předčasný rozchod, byl závazek obou stran, že nebudou ventilovat historii událostí na veřejnosti, jinými slovy bude zachována důstojnost obou stran. Fernando Alonso ale tuto dohodu porušil, a to tak, že mu musel jeho závazky veřejně připomenout Ron Dennis.

Při středčením jednání v Paříži se FOTA, FIA a FOM dohodly, že všechny strany budou prezentovat dosažení dohody pozitivním způsobem veřejnosti. Max Mosley svou část dohody dodržel.

Luca di Montezemolo nikoli.

Začal do světa vyhlašovat, že budoucnost formule 1 bude konečně bez "diktátora" a že Mosley se okamžitě stahuje z formule 1 a jeho funkci přebírá prezident Senátu F1 Michel Borei.

To se jen těžko dá pokládat za pozitivní prezentaci dohody veřejnosti a podobně jako v Monaku i tento týden Montezemolo nedodržel to, co slíbil.

Není proto překvapením, že se Max Mosley začal bránit, protože součástí dohody byla i pozitivní prezentace jeho přínosu, ne že bude Mosley chápán jako diktátor. Důležitá je pak otázka, co tím Montezemolo získá, jde-li mu skutečně o blaho formule 1?

Nic. Jde jen o provokativní šťouchání do poraženého soupeře, a to se nedělá, dohody nedohody. Kdyby si to Montezemolo odpustil, mohlo být současné dohody dosaženo dříve a zejména za méně dramatických okolností.

Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
20. srpna | Pierre Gasly vyhrál první závod v japonské super formuli.
19. srpna | Nico Hülkenberg dnes slaví třicetiny.
14. srpna | Před 29 lety zemřel Enzo Ferrari.
14. srpna | Guenther Steiner si nemyslí, že nové partnerství mezi Sauberem a Ferrari ovlivní vztah mezi Haasem a Ferrari.

GP Belgie 2017

Pátek 25. srpna 2017
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. srpna 2017
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. srpna 2017
Závod 14.00

Nejčtenější články

Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lze zvládnout, říká Boullier

Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lz…

Eric Boullier promluvil o jezdcích, se kterými během svého působení v F1 spolupracoval.

17.  8.  2017 | | 94 N/A
Räikkönen: Rychlost stále mám

Räikkönen: Rychlost stále mám

Kimi Räikkönen si myslí, že má stále rychlost na to závodit na čele startovního pole formule 1.

16.  8.  2017 | | 49 N/A
Alonso nevylučuje odchod z F1, rozhodnutí o budoucnosti odkládá

Alonso nevylučuje odchod z F1, rozho…

Fernando Alonso se chce rozhodnout o své budoucnosti do prosince. Odchod z formule 1 nevyloučil.

18.  8.  2017 | | 155 N/A
Třetí sezóna s Hondou: Alonso už byl na startu odsunut o 2,6 km

Třetí sezóna s Hondou: Alonso už byl…

Pohonné jednotky Honda mají nižší výkon v porovnání s konkurencí ale také nižší spolehlivost, což přináší nejen odstoupení ze závodů, problémy v trénincích ale především penalizace.

18.  8.  2017 | | 43 N/A
McLaren představil plány na domácí GP Wokingu

McLaren představil plány na domácí G…

McLaren dnes představil plán na uspořádání velké ceny formule 1 v ulicích Wokingu, kde stáj sídlí.

15.  8.  2017 | | 26 N/A