Komentář: Hra s ohněm v podání Buttona a McLarenu

Spojili své síly proti Räikkönenovi. Vyjde to ale?

Nejprve Kimi Räikkönen se svými manažery a o den později Jenson Button navštívili sídlo McLarenu.

Shodou okolností se jedná o dva nejvážnější uchazeče o jediné volné místo v týmu vedle Lewise Hamiltona.

Obě návštěvy se trochu liší: v Buttonově případě totiž nemá McLaren vůbec žádnou snahu událost ignorovat. Naopak potvrdil, že Button přišel pozdravit pracovníky továrny. Britský Gurdian tvrdí, že jej po továrně provedl osobně šéf týmu Martin Whitmarsh.

Veřejnosti tyto dvě návštěvy trochu pomohly pochopit, jak se věci mají. Ani Räikkönen ani Button nemají podepsanou žádnou smlouvu. Räikkönen jedná s McLarenem a Button s Brawnem.

V obou případech se ale jednání trochu zasekla. Kimi Räikkönen chce více peněz a žádné starosti s marketingovými povinnostmi. Button zase chce, aby jej Brawn coby mistra světa patřičně docenil.

V kulminující fázi vyjednávání jsou tak McLaren a Jenson Button virtuálními spoluhráči. A tak se rozhodli si pomoci: Button navštíví McLaren, aby Brawnu ukázal, že nepřistoupí-li na jeho požadavky, nemá o alternativní nabídku nouzi. McLarenu zase toto číslo pomůže zaslat Räikkönenovým manažerům vzkaz, že jestli nemá Fin zájem makat a slevit, za dveřmi stojí další. A to nejen Button, ale třeba také Nick Heidfeld.

Cílem toho všeho velice jednoduše může být snaha dotlačit Räikkönenův management, respektive tým Brawn k akceptaci nabídek nebo požadavků od McLarenu, respektive Jensona Buttona. Räikkönen je v horší pozici. Buď se Button dohodne s Brawnem, a nebo půjde závodit pro McLaren. Oproti tomu Räikkönen nemá vedle McLarenu žádné další valné možnosti. Brawn nehodlá nabídnout větší výplatu jen proto, že na dveře zaťukal mistr světa z roku 2007 místo mistra světa sezony 2009.

Ucítí-li Räikkönenovi manažeři, že jsou pod tlakem, mohli by na nabídku McLarenu nakonec přistoupit. Otázkou zůstává, zda by nešlo o pověstné Pyrrhovo vítězství. McLaren by sice dosáhl svého, ale Räikkönen by přistoupil na podmínky, do kterých se mu dvakrát nechce. A svět formule 1 dobře ví, jaký to může mít dopad na jeho motivaci...

Naopak, kdyby to byl nakonec Jenson Button, který by podepsal pro McLaren, byl by postaven proti Lewisu Hamiltonovi. V týmu, o kterém zlé jazyky praví, že preferoval Hamiltona v dobách, kdy pro McLaren závodili Fernando Alonso i Heikki Kovalainen. Už takhle je Buttonův titul mistra světa pod palbou kritiky za nevýrazné výkony ve druhé polovině sezony.

V McLarenu vedle Hamiltona by mohla velice jednoduše nastat situace, která by těmto kritickým hlasům dala zapravdu.

Další článek: Jenson Button navštívil McLaren ve Wokingu

10:15 | Mick Schumacher vyhrál závod F2 a upevnil vedení v šampionátu. Druhý Cunoda. Schumacherův nejbližší pronásledovatel C. Ilott skončil třetí, na Schumachera tak má ztrátu 18 bodů. Další pronásledovatelé v šampionátu: Ch. Lundgaard nedokončil, R. Shwartzman nebodoval.
15:04 | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.
13:42 | Kvalifikace F2: Cunoda, Daruvala, Schumacher... Schumacherův nejbližší soupeř v šampionátu Ilott odstartuje hned za ním ze čtvrtého místa.
24. září | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10