Kolik váží jezdci F1? Více než kdy dříve

Kolik váží jezdci F1? Více než kdy dříve

V průběhu let se nezvyšovala pouze minimální hmotnost vozu, tloustnou také jezdci. Těm hubeným je do vozu přidáváno závaží.

V průběhu posledních let došlo hned několikrát k navyšování limitu minimální váhy vozů F1. Následně byl stanoven minimální limit i pro váhu jezdců, a to na 80 kg. Pokud jezdci tento váhový limit nesplňují, je váha ve vozu doplňována závažím. Doby, kdy byli jezdci Formule 1 na dietách a báli se přibrat, jsou tak definitivně pryč. Řada z nich má dnes naprosto odlišné jídelníčky a mohou si dovolit nabrat více svalů v posilovně.

Redukčním dietám v F1 odzvonilo

Ještě pár let zpátky se jezdci Formule 1 trápili redukčními dietami a jídelníčky na hubnutí. Postavou by se dali přirovnat k drobným žokejům. Z velké většiny se jednalo o hubené chlapíky, rozhodně to nebyli žádní kulturisti. Kvůli vyžadované nízké váze museli řidiči F1 často držet redukční diety.

Redukční dieta slouží vždy ke stejnému účelu, a tím je váhový úbytek. Tyto typy diety jsou založeny na principu, že kalorický příjem musí být nižší než kalorický výdej. Během dodržování přísných diet se někteří jezdci několikrát nechali slyšet, že kvůli své práci hladověli. Kromě hladovění si jezdci před závody stěžovali i na dehydrataci.

Podobný životní styl způsoboval, že byli řidiči F1 často unavení a měli malé množství energie. Potom, co se přísných redukčních diet díky novým nařízením o minimální hmotnosti jezdců vzdali, cítí se podle svých slov mnohem lépe. Jedním z těch, kdo dostali ze stáje nařízení přibrat na váze, byl například Carlos Sainz. Nový jídelníček, který obsahuje pestřejší škálu potravin, mu podle jeho slov změnil život k lepšímu. Nemusí se omezovat a dopřeje si větší množství jídla.

Jaké diety frčely u jezdců F1 v minulosti?

Diety, které v minulosti velmi často drželi jezdci Formule 1 kvůli redukci váhy, byly obvykle zaměřené na omezení sacharidů. Právě sacharidy, především ty ve formě jednoduchých cukrů, se v těle usazují jako nežádoucí tuky. Takzvané nízkosacharidové diety takovému usazování zamezují. Konzumace sacharidů při takové dietě je spíše výjimečná a ve velmi omezeném množství.

Ani teď si většina jezdců nemůže v hojné míře dopřávat sladkosti, smažená a tučná jídla. Stále je nutné, aby se udržovali ve formě. Při výjimečných příležitostech už se však nemusí bát dopřát si kalorické jídlo. Přebytečné kalorie navíc mohou vysportovat nebo vypotit v posilovně. Díky novým váhovým hranicím si řidiči Formule 1 mohou dopřát častější posilování a nabrat více svalové hmoty.

Dieta pro celebrity i sportovce

Velmi populární se nejen mezi sportovci, ale i mezi celebritami, stala tzv. sirtfood dieta. O její proslavení se postarala v poslední době zpěvačka Adele, která díky této dietě až zázračně zhubla. Sirtfood dieta však existovala mnohem dříve a díky svým rychlým a téměř jistým výsledkům byla využívána především herci a sportovci, kteří potřebovali dosáhnout velkých úbytků váhy během krátké doby.

Principem je konzumace potravin, které obsahují tzv. sirtuiny, což jsou antioxidanty obsažené v rostlinách. Tyto látky by měly v těle aktivovat žádoucí geny, především pak ty, které mají na starost štíhlost, zdraví a dlouhověkost. Díky tomu během diety dochází nejen k úbytku váhy, ale má i další pozitivní účinky. Snižuje únavu a zajišťuje tělu větší množství energie, velmi často odezní i zdravotní potíže.

Nejvíce žádoucí přínos diety, tedy úbytek váhy, je však spojen s velmi nízkým kalorickým příjmem. První fáze diety trvá 3 dny, po které je povolena konzumace pouze jednoho jídla denně a třech sirtfood smoothie. Kalorický příjem tak tvoří něco kolem 1000 kcal. V dalších dvou fázích se příjem navyšuje, stále se však drží kolem 1500 kcal, což například pro pravidelné sportovce může být velmi málo. Právě na tato fakta často v souvislosti se sirtfood dietou upozorňují výživoví poradci.

Žádné cukry – žádné tuky

Na principu omezení cukrů funguje i ketonová dieta. Ta se mimo jiné stala hitem nejen profesionálních sportovců, ale oblíbilo si ji i mnoho žen. Keto dieta totiž umožňuje dosáhnout výsledků v poměrně krátké době. Díky omezení cukrů se tělo dostane do stavu tzv. ketózy, kdy si začne brát energii z tuků. Ty jsou tak spalovány rychleji a efektivněji, zejména pokud je ketonová dieta kombinována s pravidelným pohybem.

Úplné omezení sacharidů však není pro tělo z dlouhodobého hlediska udržitelné. Z těchto důvodů se doporučuje přísnou keto dietu za několik měsíců nebo po dosažení stanovených výsledků přerušit. Přerušení však neznamená návrat k nezdravým potravinám, pouze pozvolné zařazování zdravých sacharidů do jídelníčku. Diety podobné této by měly být využívány především na shození přebytečných kil, nejedná se však o dlouhodobě udržitelný způsob stravování.

Závodníci nemají čas na vaření

Leckoho asi zarazí, kde berou závodníci F1 čas na počítání kalorií a přípravu speciálních pokrmů. Předně je nutné říci, že dodržování diety není o nic časově náročnější než jakýkoliv jiný způsob stravování, stačí si pouze osvojit nové návyky. Navíc je možné si připravit jídlo předem, až na několik dní. Je však skoro jasné, že jezdci F1 takto nefungují a využívají jiné možnosti, zejména krabičkovou dietu.

Krabičková dieta je v nabídce společností, které se specializují na přípravu a dovoz jídel do domu. Stačí si u dané firmy vybrat druh diety v závislosti na cíli (úbytek váhy, nabírání svalů apod.), preferencích či potravinových alergiích. Společnost poskytující krabičkovou dietu pak připraví jednotlivé chody na několik dní dopředu a doveze je klientovi až domů. Nevýhodu této služby lze spatřovat v její ceně, která je samozřejmě vyšší než při domácím vaření. Zaneprázdněným lidem, jako jsou jezdci F1, však taková dieta především ušetří velké množství jejich drahocenného času.

Doporučujeme

Články odjinud