Kobajašiho nehodu způsobil brzdový systém, obě marussie v cíli

Kobajašiho nehodu způsobil brzdový systém, obě marussie v cíli

Přestože oba jezdci Marussie museli startovat z boxů, dojeli až do cíle. Caterham zradila technika, Kobajaši havaroval kvůli poruše brzdového systému.

Marussia

Ruský tým startoval poprvé s motory Ferrari, což považuje za historický mezník. Ani jeden z jezdců nakonec neodstartoval ze startovního roštu, ale oba dokončili závod a nasbírali cenná data.

Max Chilton (14. místo): „Závod nebyl perfektní, ale začali jsme s oběma vozy v cíli. To nás musí těšit. Na startu jsem se připravoval na obvyklou proceduru, náhle vše zhaslo. Bál jsem se, že pro mě závod skončil, ale tým odvedl fantastickou práci a mohl jsem odstartovat z boxové uličky,“ vysvětloval Angličan příčinu startu z boxů.

I přes úvodní potíže se mu podařilo dojet do cíle. „Bylo potěšující. že jsme dokázali předjet Ericssona. Hodně jsme se dnes naučili, což využijeme při přípravě na další závod i v dlouhodobém vývoji. Po testování, kde jsme nedosáhli pokroku, v jaký jsme doufali, je dobré dojet v prvním závodě čtrnáctý,“ pochvaloval si.

Jules Bianchi (neklasifikován) do závodu odstartoval až po šesti kolech. „Problém na startu byl znepokojující, nečekal jsem, že budu moci závodit, ale tým zabojoval, aby mě vrátil na trať. Věděl jsem, že ztrátu nedoženu, ale být v závodě, nasbírat maximální množství informací a zkoušet různé strategie bylo důležité,“ zhodnotil Francouz.

„Byl to pro mě víc test než závod, což není ideální, ale odjetá vzdálenost je důležitá, bude to klíčové pro inženýry. Doufejme, že toho příště budu moci využít,“ přeje si.

F12014GP01AUS_HZ10840.JPGF12014GP01AUS_HZ5256.jpgF12014GP01AUS_JK1526596.jpg

Caterham

Malajsijskému týmu sice vyšla kvalifikace, ale ani jeden z vozů se do cíle nedostal.

Kamuj Kobajaši, který se do formule 1 vrátil po roční pauze, hned po startu trefil Felipeho Massu a pro oba závod skončil. „Není to způsob, jakým jsem chtěl absolvovat svůj první závod po návratu. Omlouvám se týmu a Felipemu. Měl jsem dobrý start, ale hned v první zatáčce jsem měl kontakt s Felipem. Podle dat to vypadá, že jsem měl problém s brzdami, s kontaktem jsem nemohl nic moc udělat. Když jsme se dostali k autu a prozkoumali ho, bylo jasné, že to byla závada,“ vysvětlil.

„Po závodě jsem jsem šel před komisaře, prošli si data z auta a potvrdili, že to tak bylo. Podíváme se podrobněji, co problém způsobilo, abychom se ujistili, že to opravíme. Byl to pro nás obtížný víkend. Získali jsme cenná data, pozitivní je, že jsme byli pořád celkem konkurenceschopní,“ pochvaloval si.

Vzhledem k uvedeným technickým problémům se komisaři rozhodli neudělit Japonci za kolizi s Massou žádný trest.

Marcus Ericsson se dlouho držel těsně za body. „I když jsem svůj první závod F1 nedokončil, jsem hrdý, jak jsme dnes bojovali. Byl to velmi obtížný víkend, jeden z nejtěžších v mé kariéře, ale ukázali jsme trochu z našeho potenicálu. V prvních kolech prvního stintu jsem předjel Sutila a jezdil dvanáctý. Moje první zastávka šla dobře, pak jsme museli zastavit kvůli problému s tlakem oleje. Ještě nevíme, co to způsobilo,“ uvedl Švéd.

Věří, že jinak by závod dokončil před marussiemi. „Pátek byl obtížný, sobota lepší a dnes jsme ukázali část z toho, jaké má naše auto závodní tempo. Posledních pár kol prvního stintu jsem měl na pneumatikách plošky, ale zadní gumy se pořád chovaly dobře. Pohonná jednotka také fungovala dobře. To je potěšující pro příští závod,“ našel pozitiva.

Doporučujeme

Články odjinud