Kobajaši svým výkonem nadchl diváky. Sauber doufá, že i sponzory

Japonsko má nového hrdinu Kamuje Kobajašiho. Poté, co se země vycházejícího slunce od formule 1 odvrátila, postaral se pilot Sauberu o obnovení zájmu.
Kobajaši svým výkonem nadchl diváky. Sauber doufá, že i sponzory

Formule 1 nemá v Japonsku v posledních letech na růžích ustláno. Postupně zmizely týmy Super Aguri, Honda a Toyota, pořádání závodu se vzdalo Fudži a letos odejde dodavatel pneumatik Bridgestone. Jako jiskra japonské naděje ve formuli 1 zazářil v posledních dvou závodech loňské sezóny Kamuj Kobajaši a letos své působivé výkony čím dál častěji opakuje.

Na svůj první bodový zápis sice musel letos čekat až do Turecka, ale poté získal dalších 20 bodů, než se Sauber rozhodl vyměnit Pedra de la Rosu, protože jich Španěl za stejnou dobu přidal do týmové pokladny jen šest. Navíc Kobajaši ukázal stejně jako loni, že se nebojí předjíždět a ve Valencii pokořil na čerstvých pneumatikách v závěru závodu například Fernanda Alonsa.

Vrcholem měla být Grand Prix Japonska, Kobajaši závodil po sedmi letech na domácí půdě. A závod v Suzuce se mu vydařil, získal dalších šest bodů a předvedl několik odvážných předjížděcích manévrů, které rozjásaly nejen diváky ve speciální sekci okruhu věnované právě tomuto japonskému jezdci. Stejně jako ve Valencii těžil v závěru závodu z nových pneumatik měkčí směsi.

"Ideální je, když jezdec podá na své domácí půdě takový výkon. Myslím, že odvedl skvělou práci, protože byl pod velkým tlakem publika a viděli jsme, jakou pozornost mu věnovala média," řekla o Kobajašim ředitelka Sauberu Monisha Kaltenbornová. "Když ho vidíte dělat takové věci, na chvíli máte obavy a doufáte, že všechno bude v pořádku. Ale na druhé straně očekáváte, že bude bojovat. Očekáváme, že takové věci bude dělat a on je dost odvážný."

Kobajaši sice dokončil závod s poškozeným vozem, ale ne vlastní chybou, do kontaktu se s ním dostal Jaime Alguersuari. Sauber nyní doufá, že Kobajašiho výkon z Japonska znovu probudí zájem japonských firem o formuli 1. "Z hlediska japonského trhu to byla ideální situace," konstatovala Kaltenbornová. "Chápeme ekonomické problémy, hlavně v Japonsku, ale doufáme, že si tímto výkonem získá podporu."

A podle spekulací se Kobajašimu zadařilo, protože o možném sponzorství údajně jednali se Sauberem zástupci Panasonicu. Tento japonský výrobce elektroniky byl hlavním sponzorem týmu Toyota, jenž z formule 1 odešel na konci loňské sezóny.

Diskuze (48) Další článek: Sebastian Vettel málem ulil start do Grand Prix Japonska
21:17 | Vypadá to, že Arrivabene x Binotto zatím 1:0. Binotto podle italských médií nedorazil do Austinu.
18:43 | TOP 5 jezdců v historii F1 podle Alonsa: Schumacher, Prost, Fangio, Senna a Hamilton.
15:20 | Potvrzeno... Schumacher i Ticktum se zúčastní prestižního závodu F3 v Macou... přesně za měsíc.
13:16 | Potvrzen harmonogram testů. Pojede se opět v Katalánsku a to od 18. do 21. února a od 26. února do 1. března.

GP USA 2018

Pátek 19. října 2018
1. trénink 17.00–18.30
2. trénink 21.00–22.30
Sobota 20. října 2018
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 21. října 2018
Závod 20.10