Knižní tipy na Vánoce pro příznivce motorsportu

Říká se, že dobrou knihou nikdy neurazíte. A motoristického fanouška už vůbec ne. Přinášíme Vám tipy na zajímavé knižní tituly v českém nebo anglickém jazyce ze světa motorsportu a automobilů.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
Knižní tipy na Vánoce pro příznivce motorsportu | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Začít nemůžeme ničím jiným než ještě horkou novinkou. Ve druhé polovině listopadu totiž na českém trhu vyšla publikace Formule 1 - Oficiální historie. Jde o první knihu o historii F1, na které spolupracovala také Mezinárodní automobilová federace (FIA).

Autorem je oceňovaný odborník a žurnalista Maurice Hamilton, který například stojí také za povedenou autobiografií trojnásobného mistra světa Nikiho Laudy.

V sedmi kapitolách Hamilton líčí sedmdesátiletou historii závodů. Kniha nabízí pohled na legendární i současné piloty, nejzajímavější závody, příběhy, ale také aféry, které hýbaly formulí 1 od roku 1950.

Předmluvou do knihy přispěl také jeden z šéfů F1 Ross Brawn a v kombinaci s obrovským množstvím fotografií vzniklo velmi povedené dílo, které by nemělo chybět v knihovně žádného fanouška.

Když odhlédneme od formule 1, stojí za zmínku tři knihy. V letošním roce přišla na trh publikace Porsche - Kompletní historie značky od Aloise Pavlůska. Na 392 stranách autor popisuje historii stuttgartské automobilky v oblasti automobilů i na poli motorsportu.

Kniha je navíc doplněna velkým množstvím unikátních fotografií přímo z archivu automobilky.

Räikkönen otevřeně o pití, kouření, rodině a knihách

Räikkönen otevřeně o pití, kouření, rodině a knihách

Český novinář Petr Dufek se pak v knize Škoda motorsport 120 let na závodních tratích věnuje cestě mladoboleslavské automobilky světem motorsportu. Autor popisuje motocyklové začátky pod značkou Laurin & Klement a končí současností škodovky zejména v seriálu závodu rallye s modelem Fabia.

Zároveň dostávají v knize svůj prostor také nejvýznamnější závodníci, například současný rallye pilot Jan Kopecký.

Svou autobiografii vydal v letošním roce také devítinásobný vítěz vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans Tom Kristensen. V publikaci s příznačným názvem Mr. Le Mans Kristensen ze svého pohledu popisuje prostředí vytrvalostního závodu. Kniha je dostupná pouze v anglickém jazyce, ale je k sehnání na českém trhu.

Rozhovor s legendárním Tomem Kristensenem: Muž, který devětkrát vyhrál Le Mans!

Rozhovor s legendárním Tomem Kristensenem: Muž, který devětkrát vyhrál Le Mans!

Když se vrátíme do světa formule 1, připomeňme ještě některé i starší autobiografie jezdců a dalších postav z prostředí F1. Konstruktér Red Bullu Adrian Newey vydal odbornou publikaci Jak postavit monopost F1, která je dostupná jak v anglickém originále, tak v českém nebo slovenském překladu.

Ke klasikám se už řadí kniha Neznámý Kimi Räikkönen o mistrovi světa F1 z roku 2007 Kimim Räikkönenovi, který po letošní sezóně končí svou bohatou kariéru.

Své autobiografie, které jsou dostupné jen v anglickém jazyce, vydali také například mistři světa Jackie Stewart (Winning Is Not Enough), Damon Hill (Watching the Wheels), Jenson Button (Life to the Limit) či Nigel Mansell (Staying on Track).

O prostředí formule 1 z pohledu mechanika závodního týmu pak v knize The Mechanic: The Secret World of the F1 Pitlane vypráví Marc 'Elvis' Priestley.

Váš názor Další článek: Do Astonu Martin přijde hlavní aerodynamik Mercedesu
13:48 | V Saúdské Arábii bude v roli safety caru a medical caru opět Aston Martin. Tentokrát však nebude mít britskou závodní zelenou ale světlejší odstín inspirovaný vlajkou Saúdské Arábie.
10:11 | Šéf Williamsu Jost Capito měl pozitivní test na covid-19 a víkendu v Saúdské Arábii se tak nezúčastní.
8:14 | Aston Martin potvrdil, že došlo k menšímu požáru v odsávacím systému jeho aerodynamického tunelu.
1. prosince | Podle Racing Chocs zasahují v továrně Astonu Martin hasiči.

GP Saúdské Arábie 2021

Pátek 3. prosince 2021
1. trénink 14.30–15.30
2. trénink 18.00–19.00
Sobota 4. prosince 2021
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 5. prosince 2021
Závod 18.30