Když závod dokončí všichni jezdci

Velkou cenu Číny dokončilo všech 22 startujících jezdců. V historii formule 1 kupodivu něco podobného není vůbec časté. Web F1.com napočítal jen 5 dalších závodů, které dokončili všichni jezdci.
Klepněte pro větší obrázek
Velkou cenu Číny dokončilo všech 22 startujících jezdců. V historii formule 1 kupodivu něco podobného není vůbec časté. Web F1.com napočítal jen 5 dalších závodů, které dokončili všichni jezdci. 
Klepněte pro větší obrázek
První závodem, který dokončili všichni jezdci, byla Velká cena Nizozemska 1961 na okruhu v Zandvoortu. Cíl vidělo 15 jezdců. Z vítězství se radoval Wolfgang von Trips, který porazil týmového kolegu z Ferrari Phila Hilla o 0,9 sekundy. Třetí skončil Jim Clark. Na fotografii jsou pak Stirling Moss a Richie Ginther, mezi nimiž to bylo v cíli také velmi, velmi těsné. Zajímavé je i to, že se v průběhu závodu netankovalo a ani neměnily pneumatiky.
Klepněte pro větší obrázek
Je to možná neuvěřitelné, ale na další závod, v němž dojeli všichni jezdci, jsme si museli počkat až do roku 2005. Velká cena USA 2005 do tohoto výčtu patří, i když šachovnicový prapor vidělo jen 6 jezdců. Jedná se o onu slavnou pneumatikovou kauzu. Zákaznici Michelinu závod z obav o bezpečnost bojkotovali a po zaváděcím kole zajeli do boxů. Závod vyhrál Michael Schumacher.
Klepněte pro větší obrázek
V roce 2005 jsme viděli i plnohodnotný závod, v němž všichni dojeli do cíle. Byla jim Velká cena Itálie 2005. Na začátku přitom došlo ke kolizi mezi Davidem Coulthardem, Giancarlem Fisichellou a Markem Webberem. Závod vedl Räikkönen, ale kvůli obavám o pneumatiky musel do boxů. Z vítězství se radoval Montoya. Cíl vidělo všech 20 startujících jezdců.
Klepněte pro větší obrázek
Velké ceny Evropy ve Valencii se v roce 2011 zúčastnilo 24 jezdců a všichni viděli cíl. Závod vyhrál po startu z pole position Vettel, druhý skončil Alonso a třetí po problémech s převodovkou Webber.
Klepněte pro větší obrázek
Velkou cenu Japonska 2015 web F1.com do výčtu zařadil, ale my bychom tak zřejmě neučinili. Cíl totiž vidělo 19 z 20 jezdců. Felipe Nasr musel dvě kola před koncem skončit, ale protože odjel 90 % závodu, byl klasifikován. Z vítězství se radoval Lewis Hamilton. Rosbergovi se start nepovedl, ale nakonec skončil druhý před třetím Vettelem.

Foto: Getty Images / Clive Rose, Michael Hardy, Mark Thompson, Clive Mason

Diskuze (4) Další článek: Je fajn udělat si dobré jméno na trhu, myslí si Vandoorne
22:00 | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
18:52 | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.
17:25 | Kromě Vettela odstartuje z poslední řady v Austinu také George Russell. Také on nasadí novou pohonnou jednotku.
17:23 | Americký jezdec Logan Sargeant, který závodí ve F3 za tým Charouz Racing System, se stal členem jezdecké akademie Williamsu.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00