Když tým mění název, některé jiné stáje chtějí za svůj souhlas protislužby

Ross Brawn vysvětlil, že jedním z důvodů, proč je třeba upřesnit pravidla pro přejmenování týmů, jsou nekalé praktiky, které jsou s tímto procesem spojené.
Když tým mění název, některé jiné stáje chtějí za svůj souhlas protislužby

Příští rok chtějí týmy Renault a Lotus změnit své názvy na Lotus a Caterham, jednat o tom bude Komise F1 na začátku listopadu. Některé týmy zároveň chtějí, aby došlo ke stanovení jasných podmínek, kdy bude tým moci změnit jméno, aniž by přišel o odměny za své předchozí výsledky. V současnosti potřebuje souhlas ostatních stájí.

Ross Brawn zažil u svého současného týmu dvě změny názvu, nejdříve z Hondy na Brawn GP a poté na Mercedes GP. A setkal se při tom se snahou o zákulisní obchody, které je podle něj třeba eliminovat.

"Garantuji vám, že ty týmy, které se snaží změnit jméno, byly osloveny jinými týmy, které chtějí protislužby za to, že budou souhlasit s tou změnou. A to není správné," řekl.

"Vím, že se to stalo nám, když jsme chtěli změnit svůj název. Někteří lidé chtěli z tohoto rozhodnutí něco vytěžit. A k tomu nesmí docházet."

Formule 1 proto teď usiluje o vymezení podmínek, jejichž splnění by týmu automaticky umožnilo změnit název. Tím by se zamezilo kupování si souhlasu ostatních stájí, který je v současnosti nutný pro schválení změny.

"Pokud změna názvu vyhovuje obchodním účelům týmu a pomůže mu to přežit a prosperovat, pak bychom to měli zvážit," naznačil své stanovisko Brawn k přejmenování Renaultu a Lotusu. "My nemáme žádný zásadní názor a nebudeme stát v cestě rozumným návrhům. Nechceme nic, co by formuli 1 škodilo."

Diskuze (25) Další článek: V pravidlech o výfucích pro příští rok může někdo najít mezery, míní Brawn
17:51 | Nejen týmy a jezdci. Na Franka Williamse bude vzpomínat i F1. V neděli v 17:20 minutou ticha, v 18:00 se pak po okruhu projede vůz FW07. Start závodu je v 18:30.
12:59 | Logan Sargean v tréninku F2 jako první pokřtil zdi v Džiddě. Jezdec ok, červené vlajky.
2. prosince | V Saúdské Arábii bude v roli safety caru a medical caru opět Aston Martin. Tentokrát však nebude mít britskou závodní zelenou ale světlejší odstín inspirovaný vlajkou Saúdské Arábie.
2. prosince | Šéf Williamsu Jost Capito měl pozitivní test na covid-19 a víkendu v Saúdské Arábii se tak nezúčastní.

GP Saúdské Arábie 2021

Pátek 3. prosince 2021
1. trénink Hamilton
2. trénink 18.00–19.00
Sobota 4. prosince 2021
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 5. prosince 2021
Závod 18.30