Když tým mění název, některé jiné stáje chtějí za svůj souhlas protislužby

Ross Brawn vysvětlil, že jedním z důvodů, proč je třeba upřesnit pravidla pro přejmenování týmů, jsou nekalé praktiky, které jsou s tímto procesem spojené.
Když tým mění název, některé jiné stáje chtějí za svůj souhlas protislužby

Příští rok chtějí týmy Renault a Lotus změnit své názvy na Lotus a Caterham, jednat o tom bude Komise F1 na začátku listopadu. Některé týmy zároveň chtějí, aby došlo ke stanovení jasných podmínek, kdy bude tým moci změnit jméno, aniž by přišel o odměny za své předchozí výsledky. V současnosti potřebuje souhlas ostatních stájí.

Ross Brawn zažil u svého současného týmu dvě změny názvu, nejdříve z Hondy na Brawn GP a poté na Mercedes GP. A setkal se při tom se snahou o zákulisní obchody, které je podle něj třeba eliminovat.

"Garantuji vám, že ty týmy, které se snaží změnit jméno, byly osloveny jinými týmy, které chtějí protislužby za to, že budou souhlasit s tou změnou. A to není správné," řekl.

"Vím, že se to stalo nám, když jsme chtěli změnit svůj název. Někteří lidé chtěli z tohoto rozhodnutí něco vytěžit. A k tomu nesmí docházet."

Formule 1 proto teď usiluje o vymezení podmínek, jejichž splnění by týmu automaticky umožnilo změnit název. Tím by se zamezilo kupování si souhlasu ostatních stájí, který je v současnosti nutný pro schválení změny.

"Pokud změna názvu vyhovuje obchodním účelům týmu a pomůže mu to přežit a prosperovat, pak bychom to měli zvážit," naznačil své stanovisko Brawn k přejmenování Renaultu a Lotusu. "My nemáme žádný zásadní názor a nebudeme stát v cestě rozumným návrhům. Nechceme nic, co by formuli 1 škodilo."

Další článek: V pravidlech o výfucích pro příští rok může někdo najít mezery, míní Brawn