Když se řekne domácí závod...

Vyhrát velkou cenu formule 1 je snem každého jezdce. Ještě speciálnější je vítězství v domácí grand prix.
Foto: Getty Images / Lars Baron
Když se řekne domácí závod...  | Foto: Getty Images / Lars Baron

Letošní kalendář F1 je rekordní a čítá 23 závodů. Přibližně v polovině závodů (12) mohou místní fandit svému jezdci. Je to statistika trochu komplikovaná, protože někteří jezdci mají kořeny ve více zemích. Bereme tedy v potaz licenci, kterou jezdec má. Například Belgie svého zástupce ve F1 nemá, ale místní velmi rádi fandí Verstappenovi, který má belgickou matku a dokonce se v Belgii narodil. Ve F1 však závodí s nizozemskou licencí.

Nejlépe jsou na tom Britové, kteří mají hned tři jezdce, Španělé a Nizozemci pak mohou držet palce dvěma jezdcům.

Můžeme se na to ale podívat také obráceně. 13 jezdců letos čeká domácí závod – nejlépe je na tom Logan Sargeant, kterého čekají dokonce tři domácí závody na americké půdě. Domácí závod s pomyslným velkým D je pro něj určitě ten v Miami. Okruh se totiž nachází jen asi 20 kilometrů od jeho rodiště. 

7 jezdců je bez domácího závodu. Jen tři z nich ale start před domácím publikem nikdy nezažili a zřejmě ani nezažijí – jde o Valtteriho Bottase (Finsko), Kevina Magnussena (Dánsko) a Alexe Albona (Thajsko). Albon má samozřejmě i britské kořeny, takže může brát Silverstone jako domácí velkou cenu.

Když doma uspějete

Jen 34 jezdců dokázalo domácí velkou cenu vyhrát. Ze současných jezdců se to podařilo jen třem: Alonsovi, Verstappenovi a Hamiltonovi. Posledně jmenovaný navíc drží rekord v počtu vítězství v domácí grand prix – v Británii vyhrál osmkrát. 

Na stupně vítězů se pak před domácími fanoušky dostalo 90 jezdců. Kromě tří výše jmenovaných je to také Sergio Pérez. 

Nejvíce pódií doma získal Hamilton a to celkem 12.

Další článek: Steiner před kamerami Netflixu „setřel“ Schumachera. Problém v tom nevidí

Témata článku: