Když jsem vloni testoval F1, byl jsem nováček, říká Kubica

Někteří možná předpokládali, že Robert Kubica bude hned při testech po svém návratu do formule 1 zářit. Podle polského pilota však tito lidé očekávali "něco velkého" a neuvědomili si, že byl ve formuli 1 v podstatě znovu nováčkem.
Když jsem vloni testoval F1, byl jsem nováček, říká Kubica

Renault v minulém roce umožnil Kubicovi test s Lotusem z roku 2012, po kterém následoval na Hungaroringu test s loňským modelem Renaultu. Kromě toho si Kubica vyzkoušel také monoposty Williamsu z let 2014 a 2017.

Kubica sice na základě testů nezískal závodní sedačku ve formuli 1 pro letošní sezónu, u Williamsu nicméně působí v pozici rezervního a testovacího pilota, díky čemuž se letos ve Španělsku poprvé od roku 2010 zúčastnil závodního víkendu F1.

V rozhovoru pro oficiální podcast F1 o svém loňském testování vozů F1 Kubica řekl, že "lidé zřejmě očekávali, že nasednu a budu tím pilotem z roku 2010".

„No, s vozem z roku 2012 bych to mohl udělat. Bylo to velmi podobné tomu, co jsem znal. Nejhorší je, že jsem v Maďarsku nemohl využít všeho, co jsem znal z minulosti. Je to jako premiéra. Posadíte do vozů nováčka, který byl dříve jedním z nejlepších jezdců, kteří v té době závodili. Takže předstíráte, že je to něco velkého, ale on je nováček. Já byl nováček,“ řekl Kubica.

Bylo to těžší, než jsem čekal, říká po tréninku Kubica

Bylo to těžší, než jsem čekal, říká po tréninku Kubica

Jeho rychlost na jedno kolo nebyla podle jeho slov příliš působivá, protože až tolik neznal nové pneumatiky. Delší jízdy jej však přesvědčily o tom, že by mohl v barvách Renaultu v závodě bodovat.

33letý Polák věří, že je v mnoha ohledech lepším pilotem, než byl v roce 2010 a podle jeho slov mu rychlost nechybí.

„Kvůli mým omezením nestačí, abych udělal to samé, co ostatní,“ připomíná Kubica následky své nehody v rallye, při které se vážně zranil.

„Musím toho udělat více. Musím mít čas v autě. Proto to bylo tak zásadní, když mi Williams nabídl pro tento rok pozici, že mám nyní možnost strávit nějaký čas ve voze.“

Pro Kubicu však hlavním cílem zůstává získat sedačku ve formuli 1.

„S kým, to nevím. Je to více přirozené. Motorsport, často zapomínáme, že je to sport. Musíte na to trénovat. Musí to být přirozené jako napít se sklenice vody. Pití vody nepřikládáte velkou pozornost. To je to samé.“

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Vergne nebo Bird? New York se chystá na finále sezóny formule E