Když formule 1 strká hlavu do písku a ocitá se ve středu politiky aneb Bahrajn 2

V Bahrajnu pokračují násilnosti, ale svět motorsportu dělá, že nic nevidí. Svojí pasivitou se tak znovu stává politickým nástrojem, což je přesně to, co FIA nechce.
Když formule 1 strká hlavu do písku a ocitá se ve středu politiky aneb Bahrajn 2

Zdá se, že se formule 1 nepoučila a stejně jako loni bude čelit kontroverzím ve vztahu ke Grand Prix Bahrajnu. Loni musel být závod na Šakiru zrušen kvůli nepokojům, ale vedení FIA bylo velmi nerozhodné a dlouho odmítalo zaujmout jasný postoj. To ve svém důsledku nejenže poškodilo image tohoto sportu, ale navíc to také umožnilo různým subjektům zatahovat královnu motorsportu do politických debat.

Formule 1 by se měla do Bahrajnu vrátit za dva měsíce, ale už delší dobu je zřejmé, že to není dobrý nápad. I když vláda pouštního království učinila několik vstřícných kroků, v zemi stále není klid a nezávislé organizace opakovaně hlásí nepokoje a porušování lidských práv.

Že je v Bahrajnu něco ve velkém nepořádku, potvrzují i zahraniční novináři, kterým je upírán vstup do země. Těm, kdo přijíždějí s cílem objektivně zmapovat aktuální situaci, je bráněno opustit letiště jiným způsobem, než je letadlo směřující ven ze země. A děje se to i běžným turistům či obchodním cestujícím.

FIA a vedení F1 ale stále mají v plánu dubnovou Grand Prix Bahrajnu uskutečnit. Jelikož nechávají situaci zajít takhle daleko, stává se královna motorsportu politickým nástrojem, který má dát za pravdu té či oné straně. A to nejen ve sporech bahrajnské vlády s opozicí, ale i v mezinárodním měřítku. O tom, jak by se měla formule 1 vůči Bahrajnu zachovat, se totiž strhla vášnivá debata už i ve Velké Británii. Jedna skupina politiků automobilovou federaci nejdříve vyzvala, aby závod zrušila, aby dnes jiná skupina politiků žádala opak.

Formuli 1 škodí, když se stává politickým nástrojem. I pasivita vyjadřuje jistý postoj a FIA se měla z loňských kontroverzí poučit. Měla dát jasnou podmínku, že pokud nebude v Bahrajnu absolutní klid například tři měsíce před závodem, dojde ke zrušení Grand Prix. Automaticky, bez debat, bez odkladů a bez váhání, aby se od politiky udržela co nejdál a nemusela řešit, která strana sporů má pravdu. Začíná být ale opět pozdě...

Další článek: Dohoda o omezení zdrojů život malým týmů neusnadnila, říká Sauber

10:33 | Kevin Magnussen by mohl zamířit do americké IMSA...
10:03 | Sportovní ředitel Red Bullu Jonathan Wheatley měl před závodním víkendem v Bahrajnu pozitivní test na COVID-19.
9:07 | Robert Kubica zítra v prvním tréninku nahradí Räikkönena
25. listopadu | Toto Wolff neočekává, že Hamilton podepíše novou smlouvu před koncem sezóny.

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10