Kdybychom v závěru přezuli na suché, mohli jsme útočit i na vítězství, věří třetí Vettel

Sebastianu Vettelovi tři zatáčky před cílem Velké ceny Turecka spadlo do klína třetí místo a jeho první stupně vítězů v letošní sezóně formule 1. Čtyřnásobný mistr světa ale věří, že kdyby Ferrari zariskovalo a pro závěr závodu na osychající trati nasadilo pneumatiky do sucha, mohlo mít šanci závod i vyhrát.
Foto: Getty Images / Clive Mason
Kdybychom v závěru přezuli na suché, mohli jsme útočit i na vítězství, věří třetí Vettel | Foto: Getty Images / Clive Mason

Německý pilot předvedl velmi povedený start, kdy se v prvním kole dostal z jedenácté na čtvrtou příčku.

„Bylo to intenzivní, celkem dlouhé, ale velmi zábavné. Měl jsem opravdu dobré první kolo a myslím, že jsem byl na čtvrtém místě. Byl jsem celkem spokojen na pneumatikách do extrémního mokra, pak jsme přezuli na přechodné. Na začátku to bylo trochu náročnější, teprve ke konci jsme znovu začali nacházet tu rychlost. Také v posledním kole to bylo velmi intenzivní. Byl jsem trochu překvapen, že jsem nakonec získal pódium, ale rozhodně jsem velmi šťastný,“ řekl Vettel.

Vettel byl během závodu dvakrát u mechaniků. Přiznal, že v závěru, kdy se na trati vytvářena suchá stopa, zvažoval přezutí na hladké pneumatiky, tým jej ale varoval před možností deště v posledních kolech. Vettel věřil, že by přechod na hladké pneumatiky mohl Ferrari dát šanci bojovat o vítězství, rozhodnutí zůstat na přechodných pneumatikách ale chápe.

„20 kol před cílem jsem uvažoval nad slicky, protože okruh postupně osychal a pneumatiky byly opotřebované, v podstatě byly hladké. Opravdu bych je rád nasadil, protože myslím, že by nám to dalo šanci vyhrát, stejně tak jsem ale šťastný s třetím místem.“

To mu doslova daroval jeho týmový kolega Charles Leclerc. Ten v posledním kole tři zatáčky před cílem zaútočil na druhého Sergia Péreze. Byl ale dlouhý, Pérez si udržel druhou pozici a jeho chyby využil také Vettel k postupu na stupně vítězů.

„Viděl jsem, že Charles je celkem blízko Sergia a slyšel jsem, že Sergio má problém se svými pneumatikami. V kolech předtím jsem je stíhal a viděl jsem je bojovat. Když jsem viděl Charlese probrzdit, věděl jsem, že je to moje šance.“

Leclerc si sype popel za hlavu za chybu v posledním kole

Ze ztráty stupňů vítězů v posledních zatáčkách posledního kola závodu je Leclerc velmi zklamaný.

„Jsem ze sebe nesmírně zklamaný. Pokazil jsem to v poslední zatáčce a není moc, co k tomu dodat, protože nakonec je důležitý výsledek,“ řekl Leclerc.

„Měl jsem špatný start ze špinavé strany tratě, pak to bylo lepší a v prostřední části závodu jsme byli velmi rychlí a odvedl jsem dobrou práci při stahování vedoucí skupiny, která byla několik sekund před námi, na konci jsem to ale všechno zahodil.

„Omlouvám se týmu, dnes jsme mohli skončit druzí. Na druhou stranu mám radost ze Seba, protože měl zatím náročnou sezónu a první stupně vítězů si zcela zaslouží.“

Další článek: Závod k zapomenutí pro oba jezdce Red Bullu

14:05 | Steiner byl příliš velký pesimista. Tým stále pracuje na tom, aby Schumacher mohl do kvalifikace nastoupit. Šasi je ok, mění se převodovka. Tak jako tak ale odstartuje poslední (penalizace za převodovku).
13:56 | Alfa Romeo dostala za nebezpečné vypuštění Giovinazziho do jízdy Strollovi pokutu 5000 euro.
13:27 | Haas potvrdil, že Schumacher je v pořádku. Prošel kontrolou v lékařském centru. Při nárazu dosáhlo přetížení 30 G.
13:17 | Podle Steinera se Schumacher po nehodě v posledním tréninku nezúčastní kvalifikace.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink Hamilton (1:16.826)
Kvalifikace Hamilton (1:15.419)
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00