Kdybych ani letos nevyhrál závod, přišel bych o sedačku v Mercedesu, přiznává Bottas

Opakování sezóny 2018 také v letošním roce by podle Valtteriho Bottase znamenalo, že by ve formuli 1 přišel o svou závodní sedačku u týmu Mercedes.
Kdybych ani letos nevyhrál závod, přišel bych o sedačku v Mercedesu, přiznává Bottas

Finský pilot má za sebou tři roky u týmu Mercedes, kde nahradil Nica Rosberga, který po zisku titulu v roce 2016 ukončil závodní kariéru.

V první sezóně u Mercedesu získal Bottas tři vítězství. V roce 2018 se mu ale nepodařilo vyhrát ani jeden závod a v celkovém hodnocení skončil až pátý.

Na nejvyšší stupínek se Bottas vrátil letos, kdy vyhrál čtyři závody a v konečném pořadí obsadil druhé místo za svým týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem. Kromě toho pětkrát vyhrál v kvalifikaci.

Úspěšná sezóna Bottasovi podle jeho slov pomohla z pohledu pozitivního myšlení a opětovného získání nadšení pro formuli 1. Navíc mu zajistila sedačku i pro příští sezónu.

K zisku titulu musím být

K zisku titulu musím být 'verzí 2.77', říká Bottas

„Kdybych měl podobnou sezónu jako v roce 2018, nemyslím si, že by tým se mnou pokračoval. Tak to ve formuli 1 funguje. Je to velmi důležité pro mě a mou celkovou pohodu,“ řekl pro Motorsport.com.

„Teď jsem měl mezi závody mnohem více zábavy. Zamiloval jsem se do sportu, to mi ke konci loňského roku možná trochu chybělo. Nyní mohu s potěšením znovu říct, že mám před sebou spoustu, spoustu let a snad se budu stejně vyvíjet.“

V posledních čtyřech závodech loňské sezóny Bottas dojel vždy pátý. Letos pravidelně obsazoval místa na stupních vítězů, dvakrát skončil čtvrtý, jednou pátý a v Maďarsku osmý. Závod v Německu nedokončil po jezdecké chybě a v Brazílii musel odstoupit pro technický problém.

„Ve srovnání s loňským rokem rozhodně úplně jinak přemýšlím. Počítal jsem zbývající dny do konce sezóny a doufal, budu moct najít způsob, jak se dostat zpátky a začít znovu od nuly. Poslední měsíc minulé sezóny byl velmi, velmi dlouhý,“ řekl.

I přes zmíněný technický problém v Brazílii měl však Bottas úspěšný závěr letošní sezóny.

„Je to hezčí a po mentální stránce jednodušší pro začátek další sezóny. Myslím, že je důležité mít dobré výsledky, nejen v posledních několika závodech,“ řekl.

„Není to potřeba na sto procent, protože i po špatné sezóně můžete další sezónu začít úspěšně, ale je to zkrátka hezčí i pro tým, který ví, že mohu podávat výkony v průběhu celého roku na každé trati,“ uzavřel.

Foto: Getty Images / Francois Nel

Další článek: Výkony George Russella nadchly Claire Williams

13:08 | K dotazům: W Series vysílá Sport 1 / 2. F1 TV Pro zatím ne (v programu to není).
13:06 | Delta nedelta, v Silverstonu bude 100 % fanoušků.
23. června | Ještě je to trochu daleko, ale pro závodní víkend se očekávají nižší teploty (kolem 24 °C) a hlavně déšť.
22. června | Nico Hülkenberg se oženil. Vzal si dlouholetou přítelkyni Egle Ruskyte.

GP Štýrska 2021

Pátek 25. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 26. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 27. června 2021
Závod 15.00