Kdo jsem? Epilog Sebastiana Vettela

Čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel dnes oznámil, že na konci sezóny končí ve formuli 1.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Kdo jsem? Epilog Sebastiana Vettela | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Tímto oznamuji svůj odchod z formule 1 na konci sezóny 2022. Pravděpodobně bych měl nyní začít s dlouhým seznamem lidí, kterým bych měl poděkovat, ale považuji za důležitější vysvětlit důvody svého rozhodnutí.

Miluji tento sport. Je ústředním bodem mého života, co si pamatuji. Ale stejně jako existuje život na trati, existuje i můj život mimo ni.

Být závodním jezdcem nikdy nebylo mou jedinou identitou. Silně věřím, že identita se odvíjí spíše podle toho, kým jsme a jak se chováme k ostatním, než podle toho, co děláme.

Kdo jsem? Jsem Sebastian – otec tří dětí a manžel úžasné ženy. Jsem zvídavý a snadno mě nadchnou vášniví nebo zruční lidé. Jsem posedlý dokonalostí. Jsem tolerantní a mám pocit, že všichni máme stejná práva na život, bez ohledu na to, jak vypadáme, odkud pocházíme a koho milujeme.

Miluji pobyt venku. Miluji přírodu a její zázraky. Jsem tvrdohlavý a netrpělivý. Dokážu být opravdu protivný. Ráda lidi rozesmívám. Mám ráda čokoládu a vůni čerstvého chleba. Moje oblíbená barva je modrá.

Věřím ve změnu a pokrok a v to, že každá maličkost něco změní. Jsem optimista a věřím, že lidé jsou dobří.

Vedle závodění se mi rozrostla rodina a jsem rád v její blízkosti. Mimo formuli 1 jsem si vypěstoval i další zájmy. Moje vášeň pro závodění a formuli 1 je spojena se spoustou času stráveného od nich a stojí mě hodně energie. Věnovat se své vášni tak, jak jsem to dělal a jak si myslím, že je to správné, už nejde ruku v ruce s mým přáním být skvělým otcem a manželem.

Energie, kterou je třeba vynaložit na to, aby se člověk sžil s autem a týmem a hnal se za dokonalostí, vyžaduje soustředění a odhodlání. Mé cíle se posunuly od vyhrávání závodů a bojů o mistrovské tituly k tomu, abych viděl své děti růst, předával jim své hodnoty, pomáhal jim vstát, když padají, naslouchal jim, když mě potřebují, nemusel se s nimi loučit a hlavně se od nich mohl učit a nechat se jimi inspirovat.

Děti jsou naše budoucnost. Dále cítím, že je toho tolik, co mohu objevovat a učit se – o životě i o sobě. Když už mluvíme o budoucnosti, mám pocit, že žijeme ve velmi rozhodující době. A to, jak si všichni utvoříme následující roky, rozhodne o našich životech.

Moje vášeň s sebou nese určité aspekty, které jsem se naučil nemít rád. Možná se je podaří v budoucnu vyřešit, ale vůle k uplatnění této změny musí být mnohem, mnohem silnější a musí vést k činům již dnes.

Řeči nestačí a nemůžeme si dovolit čekat. Jiná možnost neexistuje. Závod je v plném proudu.

Můj nejlepší závod? Ten teprve přijde. Věřím v pohyb vpřed a v posun vpřed. Čas je jednosměrná ulice a já chci jít s dobou. Ohlížení se zpět vás jen zpomalí. Těším se na závody na neznámých tratích a budu hledat nové výzvy. Stopy, které jsem na trati zanechal, zůstanou, dokud je čas a déšť nesmyje. Budou se pokládat nové. Zítřek patří těm, kteří utváří dnešek. Příští zatáčka je v dobrých rukou, protože nová generace se již zapojila. Věřím, že stále existuje závod o vítězství.

Sbohem a díky, že jsem se s vámi mohl sdílet trať. Líbila se mi každá její část.

Další článek: Sebastian Vettel oznámil odchod z formule 1

Témata článku: