Kdo je vlastně novým "šéfem" skupiny McLaren?

Detailnější pohled na restruktulizaci McLarenu.

Zpráva, že Ron Dennis opustil formuli 1, zůstala nepřehlédnuta. Avšak tento krok byl součástí velké restruktulizace skupiny McLaren, do které spadá i McLaren Racing.

Skupinu McLaren tvoří společnosti McLaren Automotive, McLaren Racing, McLaren Marketing, McLaren Electronic Systems, McLaren Applied Technologies a Absolute Taste.

McLaren Automotive se ke konci roku 2009 stane po investicích 250 milionů liber a náboru 800 zaměstnanců samostatnou společností, jejímž bude Ron Dennis výkoným ředitelem.

Martin Whitmarsh se stal výkonným ředitelem společnosti McLaren Racing a je současně šéfem týmu formule 1 (Vodafone McLaren Mercedes). Whitmarsh byl doposavad pouze šéfem týmu formule 1, kterým se stal 1. března 2009.

Právě tyto dva rychlé kroky tak krátce za sebou (Whitmarsh jmenovám šéfem týmu formule 1 a o měsíc a půl později výkonným ředitelem McLaren Racing) jsou hlavním zdrojem podezření, že Dennisův odchod je nabídkou FIA na smírčí řízení před Světovou radou 29. dubna 2009 za lži při závodech v Austrálii a Malajsii.

Ron Dennis to ale popřel s tím, že se jedná o jeho vlastní rozhodnutí.

Důležité je jmenování Richarda Lapthorna do funkce předsedy správní rady McLaren Group a McLaren Automotive. Právě jemu totiž budou Ron Dennis a Martin Whitmarsh podřízení.

Richard Lapthorne je šéf telekomunikační společnosti Cable and Wireless. V minulosti získal zkušenosti ve funkcích finančního ředitele a člena vedení British Aerospace. Již od roku 1989 zahájil takzvanou non-executive kariéru. V případě McLaren Group se jedná o předsedu správní rady bez výkonných (rozhodovacích) pravomocí. Většinou se jedná o práci na částečný úvazek a takový předseda správní rady funguje spíše jako poradce výkonných ředitelů a vystupuje v roli politického představitele firmy.

Lapthorne fungoval jako non-executive předseda správní rady v mnoha společnostech. Předsedou správní rady McLaren Group se stane 1. června 2009.

Ron Dennis a Martin Whitmarsh tak de facto nereportují jedinci, ale správní radě, jejímž je Whitmarsh členem. Skupina McLaren je ve vlastnictví následujících společností nebo osob: Daimler (Mercedes-Benz) 40%; Bahraini Mumtalakat Holding Company 30%; Tag Group (Mansour Ojjeh) 15% a Ron Dennis 15%.

Předchůdcem McLaren Automotive je společnost McLaren Cars, která stojí za úspěšným projektem Mercedes-Benz SLR McLaren.

Další článek: Alonso v červnu přijede do Prahy

0:37 | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00