Kdo bude mistrem světa? Na titul ve formuli E útočí 18 jezdců

Historicky první titul mistra světa formule E. To bude ve hře tento víkend v Berlíně. Na již tradiční trati klikatící se po bývalém letišti Tempelhof se bude moci stát šampionem hned osmnáct jezdců.
Foto: Mercedes-EQ Formula E Team
Kdo bude mistrem světa? Na titul ve formuli E útočí 18 jezdců | Foto: Mercedes-EQ Formula E Team

Matematika nabízí titulovou šanci nevídanému množství pilotů. Za dvě vítězství, dvě pole position, dva kvalifikační triumfy v rámci skupinové fáze a dvě nejrychlejší kola závodu je možné získat za poslední víkend až 60 bodů, což dává příležitost i osmnáctému Alexandru Simsovi.

Šance britského pilota Mahindry však leží v rovině teorie. Sims má nyní 44 bodů a pokud by dokázal posbírat všech 60, tak by se teoreticky dostal jen o 9 bodů před nynějšího lídra Nycka de Vriese, navíc za předpokladu, že by de Vries za dva dny nezískal ani bod.

Ať formule E vypadá rychleji než F1, přeje si di Grassi

Ať formule E vypadá rychleji než F1, přeje si di Grassi

První sezona formule E se statusem mistrovství světa je každopádně mimořádně vyrovnaná, vítězství v závodě získalo deset jezdců a mistrovské body (či bod) dokonce pětadvacet, i když v jednotlivých E-Prix startuje „jen“ 24 monopostů. Posledním bodujícím se v Londýně stal Joel Eriksson, který u Mahindry nahradil Nica Müllera.

Když se zaměříme na závodníky s nejvyšší titulovou šancí, začít musíme výše zmíněným de Vriesem. Nizozemský pilot Mercedesu v této sezoně vyhrál už první závod v Saúdské Arábii, poté se radoval po skvěle zvládnuté taktické bitvě ve Valencii, kde řada jezdců doplatila na dlouhé safety car fáze a odebírání energie z baterií.

Po dvou druhých místech v Londýně se vyhoupl do čela šampionátu a těší se náskoku 6 bodů na Robina Frijnse z Virginu.

„Nevím přesně, co to znamená pro šampionát, každopádně je skvělé být v této pozici. Uděláme vše, abychom se udrželi na čele,“ prohlásil před berlínským finále de Vries v rozhovoru pro oficiální web šampionátu.

„Status FIA Mistrovství světa je tak trochu výjimečný. Jsem závodník a sportovec. Dobře vím, jak vysoko je formule E ceněná ve světě našeho sportu, o to víc je to pro mě prestižnější. Chci na sebe být pyšný, bylo by hezké mít něco takového v životopisu. Nejsem ale snílek, jsem racionální realista. Titul ve formuli E by mluvil sám za sebe,“ uvedl před závěrečnými boji Nizozemec ve službách Mercedesu.

Zadarmo de Vries nic nedostane. Frijns v této sezoně zatím čeká na vítězství, přesto je v seriálu druhý jen s šestibodovou ztrátou. Dva Nizozemci drží dvě první místa v tabulce díky vyrovnanosti Frijnsových výsledků, pilot Virginu byl už třikrát druhý a přidal další tři umístění v top 5.

Di Grassimu neprošlo předjíždění skrz boxy, první triumf ve formuli E slaví Lynn!

Di Grassimu neprošlo předjíždění skrz boxy, první triumf ve formuli E slaví Lynn!

Čtrnáctibodovou ztrátu má Sam Bird, kterého požene vpřed frustrace z katastrofálního víkendu v Londýně. Pilot Jaguarua na domácí půdě nedokončil oba závody a ztratil vedení v šampionátu. Vyhrávat umí. Jezdec, které nasbíral množství zkušeností i ve službách Ferrari ve WEC, vyhrál druhý saúdský a druhý newyorský závod.

Stejně bodů jako Bird, tedy 81, má ještě letošní nováček v seriálu Jake Dennis, který s BMW vyhrál druhý závod ve Valencii a první ze dvou londýnských. Ze hry samozřejmě není ani úřadující šampion Antonio Felix da Costa s 80 body. Portugalec o svém titulu loni rozhodl právě v Berlíně, na Tempelhof tak má skvělé vzpomínky…

S vyšší než patnáctibodovou ztrátou už šance jezdců na průnik do čela pořadí rychle klesají, za zmínku však stojí ještě Nick Cassidy. Novozélanďan, který je hvězdou japonských sérií Super GT a Super Formula, je stejně jako Dennis nováčkem, přesto už získal dvě druhá místa.

Jake Dennis ovládl svoji domácí EPrix formule E v Londýně

Jake Dennis ovládl svoji domácí EPrix formule E v Londýně

Cassidy je se 76 body o 2 body za šestým Lynnem. Teoretickou šanci na titul prvního světového šampiona elektrického seriálu mají ještě jezdci od osmého do osmnáctého místa, které drží výše zmíněný Sims. Jmenovitě se jedná o Mitche Evanse, Edoarda Mortaru, Reného Rasta, Pascala Wehrleina, Jeana-Érica Vergneho, Stoffela Vandoorna, Lucase di Grassiho, Maximiliana Günthera, Olivera Rowlanda a sedmnáctého Andreho Lotterera.

Poslední dva závody sezony formule E vysílá živě Eurosport 2. V sobotu startuje přenos ve 13:30, v neděli poté v 15:00. Nedělní závod se na berlínském okruhu pojede v opačném směru.

Další článek: Nastane konečně zlepšení? Ricciardo je realista