Kartykejan nevěří v návrat F1 do Indie

Indie podle jeho slov není připravena znovu hostit velkou cenu formule 1.
Kartykejan nevěří v návrat F1 do Indie

Bývalý pilot týmů Jordan a HRT Narajn Kartykejan se domnívá, že se formule 1 nikdy nevrátí na okruh Buddh International Circuit.

Do země, která má více než miliardu obyvatel, se kolotoč formule 1 poprvé podíval v roce 2011. Zcela nově vybudovaný okruh Hermanna Tilkeho poblíž Nového Dillí však vinou neshody místních vlád s promotéry závodu F1 po třech ročnících opustila.

V rozhovoru pro Times of India Kartykejan, který se stal prvním Indem ve F1, přiznal, že není ohledně návratu královny motorsportu do Indie příliš optimistický.

„Nemyslím si, že se Velká cena Indie ještě někdy vůbec uskuteční,“ řekl 38letý Kartykejan. „Ani promotéři formule 1 nejeví snahu o návrat. Zájem o pořádání F1 musí projevit vláda.“

„Bez vládní podpory je to nemožné. Jsou tu jen dvě nebo tři země, kde do toho není zapojena vláda, a Indie je jednou z nich.“

Za koncem závodu hledejme finance

Ohledné důvodů konce pořádání závodu Kartykejan odpověděl: „Bylo to příliš nákladné... Výrazným faktorem byla cenová dostupnost. Jen samotná údržba trati stála měsíčně 5 milionů rupií (1,8 milionu Kč).“

„Pak nechodili ani diváci. Následně došlo i k neshodám mezi promotéry F1 a organizátory GP Indie. Šlo to z kopce. Osobně si myslím, že Indie ještě není připravena hostit velkou cenu. Anglická Premier League (nejvyšší fotbalová liga) je v Indii populárnější než F1.“

Velká cena Indie má dosud pouze jediného vítěze, když všechny tři ročníky ovládl Sebastian Vettel v té době závodící za Red Bull. V roce 2013 právě na trati v Indii slavil svůj čtvrtý titul mistra světa.

Foto: Getty Images / Clive Mason

Diskuze (2) Další článek: Hamilton: Nikdy bych si nedovolil neposlechnout Mercedes
6. prosince | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
6. prosince | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00