Kanada se definitivně vrací do kalendáře formule 1

K dohodě došlo díky spolupráci města, provincie a státu.

Po roční pauze se příští rok opět pojede Velká cena Kanady. Na páteční tiskové konferenci to v Montrealu potvrdili představitelé města, provincie Quebec a státu Kanada. 

K uzavření dohody s Berniem Ecclestonem došlo díky spolupráci provinční a federální vlády s vedením města Montreal. Dohromady budou v příštích pěti letech investovat 8,5 milionu liber ročně a za to budou inkasovat třicet procent zisku z prodeje vstupenek na velkou cenu.

Starosta Montrealu Gerald Tremblay je z návratu F1 na severoamerický kontinent nadšený. "Návrat formule jedna do Montrealu potvrzuje naši snahu a odhodlání," vysvětluje. "Tato dohoda je v souladu s podmínkami, které jsme nastavili a které si daňoví poplatníci mohou dovolit. Zajistí stabilitu na dalších pět let."

Starostu skutečnost, že se kanadská metropole vrací do kalendáře velkých cen, těší také kvůli fanouškům z celého světa, kteří mají okruh Gillesa Villeneuva v oblibě. Představitelé vlády provincie Quebec dodávají, že velká cena je také finačním přínosem pro celý Montreal.

Ministr financí Quebeku Raymond Bachand k dohodě říká: "Všechny tři vlády během posledních měsíců neúnavně pracovaly, aby za finančně přijatelných podmínek vrátily závod zpět do Montrealu. Díky této smlouvě jsem nadšen, že jsme s naší snahou konečně uspěli."

Velká cena Kanady letos v kalendáři chyběla poprvé od roku 1987. V letech 1967, 1969 a 1971 až 1977 se jezdila v Mosportu, v letech 1968 a 1970 v Mont-Tremblant a od roku 1978 do roku 2008 se závodilo v Montrealu. Tam se 13. června 2010 vrátí.  

Další článek: Příležitost v testech dostane u Renaultu také Ho-Pin Tung