Kamuj Kobajaši bude obhajovat vítězství v Daytoně s týmem Wayne Taylor Racing

O nadcházejícím víkendu již tradičně odstartuje nová sezóna zámořského šampionátu sportovních vozů IMSA WeatherTech SportsCar Championship čtyřiadvacetihodinovým závodem v Daytoně. Vítězství bude na Floridě obhajovat tým Wayne Taylor Racing, se kterým se po roce do Daytony vrací i Kamuj Kobajaši.
Kamuj Kobajaši bude obhajovat vítězství v Daytoně s týmem Wayne Taylor Racing

Loňský ročník nejslavnější americké čtyřiadvacetihodinovky hrubě ovlivnilo počasí. Kvůli silnému a vytrvalému dešti byl závod pozastaven červenou vlajkou a následně ukončen ještě před vypršením časového limitu. Posádka vítězného prototypu Cadillac DPi-V.R #10 týmu Wayne Taylor Racing ve složení Renger van der Zande, Fernando Alonso, Jordan Taylor, Kamuj Kobajaši tak triumf neoslavila na závodní trati, ale na boxové zídce, kde se čtveřice pilotů ukrývala před rozmary počasí.

Na konci prvního měsíce roku 2020 se výše zmíněný Kamuj Kobajaši vrací na „místo činu“. Poslední Japonec, který získal pódium ve formuli 1, se opět dohodl s týmem Wayna Taylora, který bude i v této sezóně spoléhat na černý Cadillac v barvách sponzora Konica Minolta. Součástí posádky prototypu #10 však už letos není Fernando Alonso, jenž se teprve před pár dny vrátil ze saúdskoarabského Dakaru. S týmem Wayne Taylor Racing už nepokračuje ani syn stájového šéfa Jordan Taylor, kterého zlákalo angažmá u Corvette Racing.

Kobajaši se tak bude letos v Daytoně střídat za volantem s Australanem Ryanem Briscoem (k týmu přišel od továrního Fordu) a s týmovou stálicí Rengerem van der Zandem. Čtvrtým pilotem do party bude letos legenda formulového šampionátu IndyCar Scott Dixon z Nového Zélandu.

Obhajoba loňského vítězství v Daytoně však pro Wayne Taylor Racing nebude snadným úkolem. V nejvyšší třídě DPi (Daytona Prototype International) budou startovat další tři prototypy Cadillac DPi-V.R, přičemž minimálně dva z nich můžeme řadit k favoritům na vítězství. Na čelních pozicích by se měl pohybovat červený vůz #31, součástí jehož posádky je bývalý pilot formule 1 Felipe Nasr nebo tovární pilot Toyoty Mike Conway. Pikantní je, že Mike Conway je v závodech WEC v posádce Toyoty #7 společně s Kobajašim, jindy nerozluční parťáci se tak v Daytoně mohou dostat do vzájemného souboje.

Velmi rychlý bude dozajista i Cadillac #5 v barvách Mustang Sampling, který bude pilotovat velezkušený Portugalec Joa Barbosa. Toho bude za volantem střídat bývalý člen programu Audi v LMP 1 Loic Duval a také několikanásobný šampion Champ Car, bývalý pilot formule 1 a až do loňské sezóny jezdec IndyCar Sébastien Bourdais.

Konkurence pro Cadillac

Vozy Cadillac sice vyhrály poslední tři ročníky 24 hodin v Daytoně, letos se ovšem tato série může snadno přerušit. Od druhé poloviny loňské sezóny IMSA WSC totiž ztrácely na tovární prototypy Acura a Mazda.

Tým Rogera Penskeho do Daytony přijíždí se dvěma prototypy Acura ARX-05, které budou pilotovat hvězdné posádky. V kokpitu vozu #6 se budou střídat loňští šampioni IMSA WSC Juan Pablo Montoya a Dane Cameron, které doplní ještě francouzská hvězda IndyCar Simon Pagenaud. V sesterské „sedmičce“ se poté bude střídat bývalý pilot F1 Alexander Rossi, který při svém debutu vyhrál Indy 500, spolu s brazilským veteránem Héliem Castronevesem a rychlým Američanem Rickym Taylorem.

Tovární prototypy Mazda jsou možná těmi vůbec nejrychlejšími vozy na floridském závodišti, v minulých ročnících je však mnohdy srážela spolehlivost. Vše ale nasvědčuje tomu, že japonské vozy už kromě rychlosti oplývají také výdrží, Mazdy totiž v loňském roce vyhrály závody ve Watkins Glen, v Mosportu a na Road America. S Mazdou RT24-P #55 se letošní Dayotny zúčastní trojice Jonathan Bomarito, Ryan-Hunter Reay, Harry Tincknell, sesterský vůz #77 budou pilotovat Oliver Jarvis, Tristan Nunez a Olivier Pla.

Nová korveta a šampion NASCAR

Z dalšího pohledu bude letošní ročník čtyřiadvacetihodinovky v Daytoně zajímavý díky závodnímu debutu nové generace vozu Chevrolet Corvette, která nese označení C8.R. U ikonického sportovního automobilu došlo mezigeneračně k radikální změně koncepce, Chevrolet totiž zvolil uložení motoru uprostřed vozu. Dobrou zprávou pro fanoušky tohoto vozu je fakt, že pod jeho kapotou není žádné turbo, nýbrž stále atmosférický osmiválcový motor o objemu 5.5 litru.

Ve třídě GTLM budou startovat dvě nové „korvety“, ve voze #3 se budou střídat Nicky Catsburg, Antonio Garcia a Jordan Taylor, se „čtyřkou“ závod absolvují Marcel Fässler, Oliver Gavin a Tommy Milner. Pro vozy Corvette to bude první ostrý zátěžový test před dalšími zámořskými závody a červnovým Le Mans.

Zajímavá osobnost se 58. ročníku 24 hodin v Daytoně zúčastní ve třídě GTD, kde startují vozy globální specifikace GT3. V posádce vozu Lexus RC F GT3 #14 kanadského týmu AIM Vasser Sullivan se bude střídat Kyle Busch, úřadující šampion série NASCAR. Busch závod absolvuje společně se dvěma Američany Parkerem Chasem a Michaelem de Quesadou a s britským bývalým pilotem IndyCar Jackem Hawksworthem.

Závod v číslech:

  • verze okruhu v Daytoně pro sportovní vozy měří 5.73 km
  • ve 4 třídách se závodu zúčatní 38 vozů
  • v DPi startuje 8 prototypů (Cadillac, Mazda, Acura)
  • v LMP 2 startuje 5 prototypů (vše vozy Oreca 07)
  • v GTLM startuje 7 vozů specifikace GTE (Ferrari, Porsche, BMW, Corvette)
  • v GTD startuje 18 vozů specifikace GT3 (Porsche, Lamborghini, Lexus, Aston Martin, Acura, Ferrari, Mercedes, Audi, BMW)

Čtyřiadvacetihodinovka v Daytoně odstartuje v sobotu v 19:30 našeho času, živě a non-stop ji budete moci sledovat přes IMSA TV na webu imsa.com.

Foto: Wayne Taylor Racing

Další článek: 90 kroků Mattia Binotta

Témata článku: , , , , ,