Kalendář Zaka Browna: Méně závodů, částečná rotace a větší exkluzivita

Letošní kalendář má rekordní počet závodů. V budoucnu by se mohl přístup k sestavování kalendáře změnit.
Kalendář Zaka Browna: Méně závodů, částečná rotace a větší exkluzivita

Letošní kalendář má 23 závodů. Moc se o tom nemluví, ale reálně je těchto závodů dokonce 24. Velkou cenu Číny nahradil závod v Imole, ale Čína byla zatím jen odložena. Jsou to však jen matematické spekulace. Na skutečný počet závodů si budeme muset počkat. Je reálné, že současný kalendář bude ještě změněn.

To však nic nemění na faktu, že počet závodů dlouhodobě roste a začíná být neúnosný pro personál ale i část fanoušků.

Zak Brown nabízí jasný plán. Každý rok by se odjelo 20 závodů. Z tohoto počtu by bylo 15 fixních závodů a 5 by rotovalo s periodou dvou let. Reálně bychom se tak dostávali na 25 míst. 

Podle Browna to může být i motivací pro fanoušky tam, kde je návštěvnost nižší. Pokud je závod jednou za dva roky, má fanoušek větší motivaci na něj zajít. 

Více závodů sice znamená více peněz, které se následně rozdělují mezi týmy, ale také se ztrácí exkluzivita a reálná hodnota závodu.

„Když se podíváte na NFL, v základní části je 16 zápasů a tři nebo čtyři jsou v play-off,“ řekl Brown pro Motorsport.com. „Olympijské hry jsou nesmírně populární, protože jsou jednou za čtyři roky, stejně jako Mistrovství světa.“

S rotací už má F1 zkušenosti, i když v menším měřítku. V letech 2008 až 2014 se střídala Velká cena Německa mezi Hockenheimem a Nürburgringem. V dávnější minulosti se střídaly okruhy Brands Hatch a Silverstone v pořádání Velké ceny Bahrajnu.

Další článek: V Praze bude ulice Enza Ferrariho

Témata článku: ,