Junior Red Bullu Lawson prožil povedený debut v japonském seriálu Super Formula | Foto: Getty Images / Joe Allison

Foto: Getty Images / Joe Allison

Junior Red Bullu Lawson prožil povedený debut v japonském seriálu Super Formula

Novozélandský závodník Liam Lawson si na okruhu Fudži odbyl premiéru v šampionátu Super Formula. Člen juniorky Red Bullu si na úvod nové sezony připsal vítězství a páté místo.

Jednadvacetiletý Liam Lawson je v hierarchii juniorského programu Red Bullu předním čekatelem na sedačku ve formuli 1. Jakožto držitel potřebné superlicence je jedním z hlavních kandidátů na to, aby se stal v dohledné době dalším nováčkem v královně motorsportu.

Není proto divu, že je jeho letošní angažmá v japonském seriálu Super Formula, kam jej Red Bull vyslal, pod drobnohledem.

Hned první podnik, který se o uplynulém víkendu konal na okruhu Fudži, nicméně vyšel Lawsonovi velmi dobře.

Novozélandský pilot obsadil v kvalifikaci třetí příčku a následně se blýsknul perfektním výkonem v prvním závodě.

Nejprve se krátce po zajetí safety caru probojoval ze třetí na druhou pozici a poté začal stíhat vedoucího závodníka. Tím byl Tomoki Nojiri, dvojnásobný šampion japonského formulového seriálu z předchozích dvou let.

Lawsonovi následně vyšel tzv. undercut, když zajel ke svým mechanikům dříve než Nojiri. S pomocí této strategie se Lawson po zastávkách v boxech ocitl těsně za vozem svého týmového kolegy a poté, co Nojiri neměl na studených pneumatikách po výjezdu z boxů potřebné tempo, převzal Novozélanďan vedení, které již nepustil.

Lawson se tak stal prvním debutantem, který v novodobé historii seriálu Super Formula dokázal zvítězit na první pokus.

Nedělní závod již tak úspěšný pro Lawsona nebyl, když po startu ze čtvrté příčky dokončil jízdu na třetí pozici. Po dojezdu byl však penalizován za nedodržení postupu při jízdě za zpomalovacím vozem, což jej odsunulo na konečnou pátou příčku.

Věděli jste, že...

...mezi šampiony japonského seriálu Super Formula (dříve Formule Nippon) nalezneme například i bývalé jezdce F1 Ralfa Schumachera, Pedra de la Rosu či Kazukiho Nakadžimu?

Díky vítězství v nedělním závodě se do čela šampionátu dostal Nojiri. Japonec má na svém kontě 41 bodů a má 14bodový náskok před Lawsonem.

Další podnik seriálu Super Formula, v němž působí například i bývalý jezdec F1 Kamuji Kobajaši, je na programu v termínu od 21. do 3. dubna, kdy se bude o body bojovat na okruhu v Suzuce.

Doporučujeme

Články odjinud