Juan Pablo Montoya absolvuje kompletní sezonu WEC ve třídě LMP 2

Pětačtyřicetiletý kolumbijský pilot se chystá na kompletní sezonu 2021 ve vytrvalostním mistrovství světa FIA WEC. Montoya se domluvil na angažmá ve třídě LMP 2 s americkou stájí DragonSpeed.
Foto: United Autosports
Juan Pablo Montoya absolvuje kompletní sezonu WEC ve třídě LMP 2 | Foto: United Autosports

Bývalý pilot formule 1 se s týmem DragonSpeed letos zúčastnil svého druhého Le Mans a příští se rok se s americkou stájí na okruh La Sarthe vrátí. Le Mans 2021 bude třetí zastávkou šestidílného kalendáře sezony WEC, ve které Montoya nastoupí do všech závodů a bude tak moci bojovat o titul ve třídě LMP 2.

Rodák z Bogoty se bude v prototypu Oreca 07 Gibson střídat za volantem se stálými jezdci týmu Britem Benem Hanleym a Švédem Henrikem Hedmanem. DragonSpeed je jediný tým působící ve třídě LMP 2, který má ve své sbírce vítězství z WEC, z evropské Le Mans Series i z IMSA WeatherTech SportsCar Championship.

Vyhrát Le Mans by bylo hezké, říká Montoya, který pokukuje po trojkoruně

Vyhrát Le Mans by bylo hezké, říká Montoya, který pokukuje po trojkoruně

„Jsem nadšený, že mohu absolvovat celou sezonu WEC s týmem DragonSpeed. Letos v Le Mans jsem s nimi nasbíral mnoho fantastických zkušeností a těším se, že s nimi budu opět závodit na klasických okruzích obklopen skupinkou skvělých lidí,“ uvedl Montoya v tiskové zprávě.

Ještě před návratem do WEC, kde americký tým působil naposledy v sezoně 2018/2019, čeká na DragonSpeed start v lednové čtyřiadvacetihodinovce v Daytoně, která jako obvykle odstartuje novou sezonu zámořského seriálu IMSA WSC. Na Floridě bude stáj Eltona Juliana útočit na vítězný hattrick v LMP 2.

Bahrajn rozhodl! Kobajaši, Conway a Lopez jsou novými mistry světa WEC

Bahrajn rozhodl! Kobajaši, Conway a Lopez jsou novými mistry světa WEC

„Spolupráce Henrika s Benem a příchod zkušeného Juana mi dávají jistotu, že náš potenciál se nebude týkat jen boje o titul v rámci naší kategorie, ale také boje o výsledky v celkovém pořadí před tím, než se zcela zadaptuje nová třída,“ řekl Julian před novou sezonou WEC, ve které se místo vozů LMP 1 poprvé představí kategorie Le Mans Hypercar. Menší spolehlivost nových vozů by mohla nabízet zajímavé příležitosti i týmům startujícím v LMP 2.

Pro Montoyu nebude prototyp Oreca 07 úplnou novinkou, v roce 2017 se podílel na zisku třetího místa v desetihodinovém závodě Petit Le Mans, do kterého Orecu nasadil tým Penske. Kolumbijec následně strávil tři sezony (2018 až 2020) v šampionátu IMSA WSC, kde pro stáj Rogera Penskeho pilotoval prototyp Acura DPi, jenž je postaven na podvozku vozu Oreca 07 a liší se pouze bodykitem a motorizací.

Juan Pablo Montoya a Dane Cameron se stali šampiony série IMSA

Juan Pablo Montoya a Dane Cameron se stali šampiony série IMSA

Vítěz sedmi závodů formule 1 je také dvojnásobným vítězem Indy 500 a bývalým pilotem šampionátů IndyCar, NASCAR nebo Champ Car.

Prvním závodem pro Montoyu ve WEC bude 19. března tisícimílový podnik na Sebringu, poté se před Le Mans (12.-13. června) pojede 1. května ve Spa. Druhá polovina sezony nabídne šestihodinový závod v Monze (18. července) a další dvě šestihodinovky ve Fudži (26. září) a v Bahrajnu (20. listopadu).

Další článek: Pokud Pérez nesežene sedačku, bude to tragédie, říká Brawn a hájí hladký povrch v Istanbulu