Jsou o nás šířeny nepravdy, stěžují si týmy FOTA

Válka není a nikdo nechce bránit novým týmům ve vstupu do formule 1.
Týmům formule 1 sdruženým ve FOTA se nelíbí, že jsou o nich záměrně šířeny nepravdivá tvrzení, která je poškozují. Patří mezi ně zvěsti o odchodu automobilek, údajná neochota pustit do formule 1 nové týmy nebo například válečný stav s FIA.

"Všichni v posledních dvou týdnech říkají, že je tu válka. Není válka. Žádnou válku nechceme," řekl šéf týmu Renault Flavio Briatore.

"Objevují se komentáře, že potřebujeme válku. My máme zodpovědnost vůči svým zaměstnancům. Máme zodpovědnost vůči fanouškům formule 1. Nechceme s nikým válčit. Chceme dobré vedení. Chceme systém, který tu vždy ve formuli 1 byl. Chceme Komisi F1. Chceme Concordskou dohodu. Chceme stabilitu."

Ve sporu o nová pravidla argumentuje prezident FIA Max Mosley často tím, že vzhledem ke krizi může z F1 odejít jakákoliv automobilka, proto je nutné usnadnit vstup novým zájemcům. Tomu však prý brání současné stáje.

Flavio Briatore tvrdí, že následné zvěsti o odchodu automobilek týmy poškozují. "Není hezké, když někdo říká, že ve formuli 1 příští rok nebude Renault, Toyota, BMW. Je to velmi destruktivní, když někdo říká, že Renault v příštím roce ve formuli 1 nebude, ve chvíli, kdy vyjednáváme se sponzory a partnery," řekl.

"Chceme být ve formuli 1. Chceme tu být v roce 2010, 2011, 2013, 2015. Pořád mluvíme o roce 2012, nevím proč. Hovoříme o budoucnosti, tak proč ne o letech 2013, 2014."

Otázku vstupu nových týmů do formule 1 vysvětlil prezident týmu Toyota John Howett: "Myslím, že je tu mnoho desinformací navazujících na to, co řekl Flavio. Nikdy jsem od žádného týmu FOTA neslyšel nic o bránění ve vstupu novým týmů."

"Vše, o co žádáme, je stabilní platforma vycházející z Concordské dohody. Jakmile budeme mít stabilní vedení a stabilní platformu, můžeme sport významně vylepšit ku prospěchu všech zainteresovaných stran. A pouze to je záměrem FOTA."

Flavio Briatore připomněl, že bez pomoci Mercedesu by se letos na startovní rošt vůbec nepostavil Brawn GP. Bývalý tým Hondy si zajistil dodávku motorů na poslední chvíli.

"FOTA chce nové týmy, nemáme s tím žádný problém, ale všichni musí dodržovat stejná pravidla. Chceme formuli 1 s jednou sadou pravidel, chceme formuli 1 s různými motory - Ferrari, Renault, atd. Nemyslím, že chceme něco úplně šíleného. Chceme stabilitu, stabilitu vedení formule 1, to chceme," dodal šéf týmu Renault.

Další nepravdy kolují podle šéfa týmu Ferrari Stefana Domenicaliho o povinnosti Ferrari účastnit se příštích ročníků formule 1. "Takový má názor Max. Měli jsme smlouvu s FIA, ale domníváme se, že došlo k porušení povinností vyplývajících z této smlouvy, takže ta smlouva už není platná," vysvětlil.

Podle FOTA tedy není žádná válka s FIA, snižovat náklady chtějí všichni, nové týmy jsou ve formuli 1 vítané a automobilky nechtějí odcházet. Nabízí se tedy otázka, v čem je problém.

"Upřímně řečeno, nevíme," odpověděl Briatore. "Pro nás je překvapivé, že je to tak obtížné. My nechápeme, proč je to tak těžké."

"Od prvního dne se FOTA k nikomu nechovala agresivně. Chceme se jen účastnit šampionátu, snižovat náklady, mít jasná pravidla, dobré vedení, využívat jako dříve Komisi F1. Musíme rozhodnutí přijímat společně pro dobro tohoto sportu, pro dobro formule 1."

"Celou dobu zapomínáme na fanoušky, tifosi, lidi. Pořád na ně zapomínáme. Je tu teď hodně zmatků. Nechápu, v čem je problém. Někteří lidé opravdu neví, proč je tu problém. Je to velmi zničující."
Další článek: GP Turecka 2009 - sobota

14:17 | Kvalifikaci formule 3 vyhrál Dennis Hauger. Roman Staněk obsadil 14. místo.
9:57 | Tento víkend se jede také F3. Kvalifikace pátek od 13:55, Závod 1: Sobota od 10:35, Závod 2: Sobota od 16:45, Závod 3: Neděle od 12:05
6. května | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
6. května | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink Bottas (1:18.504)
2. trénink Hamilton (1:18.170)
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00