Jsem pyšný na Susie, že si stojí za svými hodnotami, okomentoval Hamilton žalobu Wolffové proti FIA | Foto: Getty Images / Robert Cianflone

Foto: Getty Images / Robert Cianflone

Jsem pyšný na Susie, že si stojí za svými hodnotami, okomentoval Hamilton žalobu Wolffové proti FIA

Lewis Hamilton v Melbourne ocenil Susie Wolffovou za to, že se rozhodla podat trestní oznámení proti FIA.

Susie Wolffová, ředitelka dívčího šampionátu F1 Academy, včera informovala o tom, že u fracouzského soudu podala trestní oznámení proti FIA kvůli loňskému vyšetřování, které proti ní a jejímu muži Totu Wolffovi v loňském roce zahájila a krátce poté bez vysvětlení ukončila.

Připomeňme, že FIA v prosinci oznámila, že zahajuje vyšetřování možného střetu zájmů mezi zaměstnankyní FOM (Formula One Management) a zástupcem jednoho z týmů, kteří si měli předávat nespecifikované důvěrné informace.  

Ačkoliv FIA nikoho nejmenovala, objevily se zprávy, že jde právě o Susie Wolffovou, která je coby šéfka F1 Academy pracovnicí FOM, a jejím manželem, šéfem týmu Mercedes F1.

Nedlouho poté, co FIA dala vědět o tom, že zahajuje vyšetřování, ukázaly všechny konkurenční týmy F1 Mercedesu i Wolffové nebývalou vlnu solidarity, když vydaly víceméně identické prohlášení, ve kterém vyjádřily vyšetřovaným stranám podporu.

FIA nakonec vyšetřování bez větších podrobností uzavřela, což se Wolffové nelíbilo, protože měla za to, že byla bezdůvodně zpochybněna její bezúhonnost.

A právě kvůli tomu, že FIA dosud tehdejší zahájení vyšetřování nevysvětlila, se ji Wolffová rozhodla zažalovat. 

Tento krok nyní ocenil Lewis Hamilton, podle kterého FIA dlouhodobě postrádá transparenost. 

„Zaprvé jsem na Susie neuvěřitelně pyšný. Je tak statečná. Zastává skvělé hodnoty. Je to vůdčí osobnost,“ prohlásil podle Autosportu sedminásobný mistr světa na adresu Wolffové.

„Ve světě, kde jsou lidé často umlčováni, je to, jak se k tomu postavila, skvělým poselstvím. V tomto sportu, a i v rámci FIA, je velký nedostatek odpovědnosti,“ uvedl také Hamilton.

„Věci, které se dějí za zavřenými dveřmi, nejsou transparentní. Zjevně neexistuje žádná odpovědnost. Jak pak můžeme tomuto sportu věřit? Doufejme, že  postoj, který nyní zaujala, vyvolá změnu a bude mít pozitivní dopad, zejména pak pro ženy,“ nechal se slyšet závodník Mercedesu.

„Žijeme v době, kdy je poselstvím: 'Podáš-li stížnost, budeš vyhozen.' To je strašný příběh, který se promítá do světa,“ dodal Hamilton.

Přehled některých kauz v F1 z poslední doby

Prosinec 2023: FIA a vyšetřování možného střetu zájmů u manželů Wolffových

Únor 2024: Zaměstnankyně Red Bullu obvinila šéfa Red Bull Racingu Christiana Hornera z nevhodného chování vůči ní

Březen 2024: Prezident FIA čelil vyšetřování kvůli údajnému ovlivňování výsledků GP Saúdské Arábie 2023 a zásahu proti homologaci okruhu v Las Vegas

Doporučujeme

Články odjinud