Josef Král dnes odletěl do Barcelony na svou premiéru GP2

Významný moment čeká českého fanouška motorsportu: šestý ročník šampionátu formule GP2 se totiž pojede ve znamení českého jména ve startovní listině – poprvé v jeho historii.

Uspět v závodech nejsilnějších formulí hned po F1 je automaticky považováno za zahájení námluv s některým z týmů královny motorsportu. Nakonec: výkon motorů GP2 se pohybuje na úrovni 85 % výkonu agregátů F1, maximální rychlosti dokonce na úrovni 90 %. Říká se, že kdyby se potkaly současné monoposty F1 a GP2 na stejné trati, ti nejpomalejší z F1 by jezdili přibližně stejně rychle, jako ti nejlepší z GP2.

Přesně to se ale stane o nadcházejícím víkendu nedaleko španělské Barcelony. Součástí programu F1 jsou závody formule GP2 a svou premiéru si tak odbude český závodník Josef Král, který bude startovat za britský tým Super Nova Racing. Pravda, rodák z východočeského Dvora Králové závodil již ve formuli GP2 Asia, ale v ní se jezdí s formulemi starší specifikace. Za volantem současného vozu GP2 si už ale Josef okruh u Barcelony přeci jen vyzkoušel při jarních testech.

„Na špičku jsem ztrácel jednu desetinu sekundy, startovní pole je hodně vyrovnané. Stačí projet jednu zatáčku špatně a ve výsledkové listině spadnete o několik míst dolů,“ přemítá Josef Král v letištní hale čekajíc na nástup do letadla směr Barcelona. A svým fandům vzkazuje:

„Dojíždět do cíle v nejlepší desítce bude určitě pěkný výsledek, ale já musím pomýšlet výš. Nejdu úplně do neznáma, s vozem jsem již párkrát testoval,“ připomněl Král své třetí místo ze zimních testů na okruhu Catalunya.

„Konkurence je silná, poctivě jsem trénoval. Shodil jsem další dvě kila, abych pomohl inženýrům lépe nastavit auto – čím lehčí bude jezdec, tím více si mohou hrát s nastavením vozu. Fyzička by tedy neměla být problém. Již se nemohu dočkat prvních jízd. V kvalifikaci se definitivně dozvím, jak jsem na tom. Není jiná možnost, než se srovnávat s tím nejrychlejším pilotem.“

Všechny jízdy živě vysílá televize NOVA Sport. Páteční trénink od 15:55, sobotní závod od 15:40, ten nedělní pak od 10:35.

Další článek: Jezdci chtějí rozdělit monackou kvalifikaci kvůli pomalým vozům

17:13 | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.
13:04 | Novinář Will Buxton má pozitivní test na koronavirus. GP Ruska tak vynechá.
23. září | Podle AMuS by měl mít nové díly v Soči jen jeden z jezdců Racing Pointu – Lance Stroll.
23. září | Lewis Hamilton se dostal mezi 100 nejvlivnějších lidí dle časopisu Time. odkaz

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10