Jistotu účasti v příštím ročníku nemá nikdo, ani nové týmy

Startovní listina je zcela provizorní.
Mezinárodní automobilová federace zveřejnila v pátek startovní listinu šampionátu 2010, ale vyšlo najevo, že je ve všech ohledech provizorní. Jistotu účasti zatím nemá nikdo, ani stáje, jejichž zápis byl uveden jako bezpodmínečný, včetně těch nových.

Prozradil to Joan Villadelprat, který se snaží o vstup do F1 s týmem Epsilon Euskadi. Na otázku Autosportu, zda mu FIA řekla, že jistotu nemají v seznamu ani nové týmy, Villadelprat odpověděl: "Přesně tak. Aspoň nám tedy bylo řečeno, že v tuto chvíli nemá stoprocentní jistotu nikdo."

Zájemců o vstup do formule 1 bylo celkem patnáct a nakonec se na seznamu účastníků šampionátu 2010 objevili tři z nich: USF1, Campos GP a Manor GP. Současné provizorium však dává naději i ostatním, proto Epsilon Euskadi svůj projekt F1 zatím neukončil.

"Jsem trochu překvapen, ale optimista, protože jsem od FIA dostal dopis, že je vše provizorní a že konečný seznam bude 19. června. Máme pokračovat v práci a posílat jim data, která žádají. Jsme prý v dobré pozici," uvedl Villadelprat.

"Stále pracují, provádí audit a sbírají data. Řekli nám, abychom neházeli ručník do ringu, že jsme v dobré pozici. Jsme FIA k dispozici, abychom jim poskytli jakékoliv informace."

Práce na projektu F1 neukončila ani Lola. Ta má dokonce monopost v pokročilé fázi vývoje, minulý týden na něm tým dokončil práce v aerodynamickém tunelu.

"Více budeme vědět v úterý. Musíme si sednout a probrat to. Dozvěděli jsme se to v pátek (že Lola nebyla vybrána) a neměli jsme čas to prodiskutovat. Situaci hodnotíme," řekl šéf Loly Martin Birrane.

Na jakémsi záložním seznamu FIA se ocitl i Alex Wurz. "FIA požádala Superfund, aby zůstal v záloze. Budou pokračovat v jednání s týmy a pak se rozhodne," potvrdil bývalý rakouský pilot.

Připravenost pokračovat v projektu formule 1 v případě výzvy ze strany FIA deklarovaly i týmy Prodrive a Lotus, které má FIA rovněž v záloze.

Naději pro nové týmy představuje možnost, že by stáje s podmíněným zápisem nenašly společné řešení s FIA. FOTA ovšem deklaruje jednotný postup a nepřipouští zápis jen některých svých členů, proto by se v tomto případě na startovním roštu uvolnilo hned osm míst.
Další článek: Di Montezemolo: Buď se změní FIA, nebo z F1 odejdeme