Jezdcům došla trpělivost, F1 potřebuje plán a ne špatné dílčí změny

Asociace jezdců Grand Prix (GPDA) vydala prohlášení. F1 podle nich potřebuje změnu rozhodovacích postupů a také jasný plán.
Jezdcům došla trpělivost, F1 potřebuje plán a ne špatné dílčí změny

Není to překvapivá výzva. Na jedné straně zde máme Strategickou skupinu a Komisi F1, kde mají kromě FIA a FOM zástupce i týmy. Každý si samozřejmě hájí své zájmy. Výsledkem je, že ani dnes přesně nevíme, jak budou vypadat pravidla pro příští rok… a kdyby jen to. Vzpomeňte si na opakované změny v oblasti omezení rádiové komunikace nebo formátu kvalifikace. 

Jezdci proto vydali prohlášení, pod které se za všechny podepsali šéfové GPDA – Alexander Wurz, Sebastian Vettel a Jenson Button.

„Nejsme přesvědčení, že jednotlivé úpravy sportovních a technických pravidel jsou řešením a) k zastavení ztráty diváků a fanoušků b) k zahájení celosvětového růstu,“ řekl pro BBC Alexander Wurz.

Jezdci formule 1 poslali otevřený dopis všem, kteří rozhodují o směřování formule 1. Podle jezdců by vedoucí představitelé měli s ohledem na současné prostředí dělat inteligentní a dobře uvážené změny.

V dopise ve zkratce uvádí, že by měla F1 změnit své rozhodovací mechanismy  a nedělat dílčí, zbrklá rozhodnutí.

„Myslíme si, že některé změny pravidel – po sportovní i technické stránce a to včetně obchodního směru – jsou zničující, neřeší větší problémy našeho sportu a v některých případech mohou ohrozit jeho budoucí úspěch,“ uvádí dopis.

„Jezdci došli k závěru, že rozhodovací proces ve sportu je zastaralý a špatně strukturovaný a zabraňuje dosažení pokroku. Ve skutečnosti někdy může vést k pravému opaku, do slepé uličky.“

„Chtěli bychom požádat a vyzvat majitele a všechny zúčastněné strany formule 1, aby zvážili restrukturalizaci svého vedení. Budoucí směřování a rozhodnutí, ať už krátkodobé nebo dlouhodobé, sportovní, technické nebo obchodní, by měly být založené na jasném plánu. Takový plán by měl odrážet principy a základní hodnoty formule 1.“

Podle jezdců musí F1 zůstat sportem, kde je velká konkurence a boj nejlepších jezdců v mimořádných strojích a na nejlepších okruzích světa. 

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Red Bull zvažoval stavbu vlastního motoru, přiznal Marko

4. srpna | Podle Auto Hebdo u Renaultu končí šéf motorářů Rémi Taffin. U týmu pracuje 22 let.
3. srpna | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
3. srpna | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
3. srpna | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.