Jezdcům Alpine hrozí hrozí penalizace za nasazení příliš velkého počtu výfuků v sezóně

Jezdcům Alpine ve druhé části sezóny hrozí penalizace za překročení počtu výfuků. Tým však věří, že situaci zvládne.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Jezdcům Alpine hrozí hrozí penalizace za nasazení příliš velkého počtu výfuků v sezóně | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Jezdci mohou v sezóně nasadit omezený počet komponent pohonné jednotky – týká se to motorů, MGU-K, MGU-H, turba, baterie, řídicí elektroniky. K dispozici jsou dva až tři kusy v závislosti na konkrétní komponentě. Od letošní sezóny jsou na seznamu také výfuky. Jezdec jich může nasadit maximálně osm za sezónu.

Alpine už jich použil sedm pro Estebana Ocona a pět pro Fernanda Alonsa. Ostatní jezdci nasadili dva až čtyři (nejvíce zákazníci Ferrari).

Výkonný ředitel Alpine Marcin Budkowski vysvětlil, že tým byl na začátku roku nucen použít více výfuků, než se očekávalo, kvůli obavám o spolehlivost. 

„Na začátku roku jsme měli problém, který znamenal, že jsme omezili množství kilometrů na výfuk, abychom se vyhnuli poruše během závodu,“ řekl Budkowski, kterého cituje Motorsport.com.

„Na začátku roku jsme nasadili několik výfuků, abychom omezili riziko. Věříme, že jsme tento problém vyřešili díky specifikaci výfuku, kterou jsme nasadili v průběhu sezony.“

Budkowski uvedl, že nyní je to o efektivní práci s tím, co má tým k dispozici. Může například nasadit starší výfuky do pátečních tréninků apod.

„Zaklepu na dřevo, ale neočekáváme, že bychom v této sezóně dostali nějaké penalizace. Ale je zřejmé, že vzhledem k tomu, že jsme jich na začátku sezony použili o něco více, než bychom si přáli, jsme vystaveni riziku.“

Další článek: Továrny týmů zavřely. Začíná letní přestávka

19:01 | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.
20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00