Jezdci vítají pokrok ve vývoji ochrany hlavy

Přední jezdci formule 1 vítají a podporují zavedení ochrany hlavy jezdce. Jsou přitom rádi, že FIA se rozhodla podporovat řešení navržené Ferrari.
Jezdci vítají pokrok ve vývoji ochrany hlavy

Během předsezónních testů v Barceloně přišlo Ferrari s řešením ochranného oblouku chránícího hlavu jezdce. O víkendu Velké ceny Ruska vyzkoušel své řešení, tzv. Aeroscreen, také Red Bull, který přišel s ochranným plexisklem. Mezinárodní automobilová federace však upřednostňuje řešení Ferrari.

„Myslím, že FIA musíme věřit. Z pohledu bezpečnosti je to jediná část auta, která potřebuje opravdu vylepšit, jak jsme již mnohokrát viděli,“ řekl Jenson Button. „FIA věřím, dokud nám to nezakryje oči, jsem všemi deseti pro.“

Jeho týmový kolega z McLarenu Fernando Alonso dodává. „Je těžké to komentovat, aniž bych si to vyzkoušel. Když si vybrali toto řešení, je to proto, že na něm viděli nějaké výhody oproti jinému řešení, takže s tím souhlasím a snad to brzy vyzkoušíme.“

Ochranný oblouk: příští rok svatozář 2, pak možná řešení Red Bullu

Ochranný oblouk: příští rok svatozář 2, pak možná řešení Red Bullu

Nico Rosberg z Mercedesu zase připomněl, že systém ochrany hlavy by pomohl také v případě, kdyby jezdce trefilo uvolněné víko kanálu, jako se v Monte Carlu málem stalo Buttonovi.

„Myslím, že halo (svatozář - řešení Ferrari - pozn. redakce) může v některých případech s takovým poklopem pomoct. Možná je to další případ toho, kde by se to mohlo hodit. Kritiky chápu, ale když půjdete a přečtete si noviny z roku 1968, kde Jackie Stewart hájil změny v bezpečnosti a byl za to v novinách kritizován, tak dnes je to totéž. Myslím ale, že je to správná cesta.“

Foto: Getty Images

Další článek: Mercedes: Nemáme jednoznačného hlavního soupeře

22:04 | Tak Norrisův druhý trénink neukončilo předčasně poškození podlahy (i když to měl také), ale problém s pohonnou jednotkou.
17:28 | Klíčové výsledky kvalifikace F2: Cunoda: 1. Mazepin: 2. Shwartzman: 4. Ilott: 9. Schumacher: 18.
17:25 | Schumacher a Nissany kolidovali v kvalifikaci formule 2.
16:58 | Podle Seidla se Sainz testu s Ferrari po Abú Dhabí nemůže zúčastnit. Test je určen pro mladé jezdce. Nakonec sice nastoupí Alonso a zřejmě Buemi a Kubica, ale i tak nebude umožněn start jezdcům, kteří letos závodili.

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink Russell (54.546)
2. trénink Russell (54.713)
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10