Jezdci mají obavy kvůli pneumatikám a zadním křídlům, řekli to FIA

Na jednání jezdců s představiteli automobilové federace vyšlo najevo, že panuje nespokojenost s prací Pirelli a nároky, které klade ovládání nastavitelných zadních křídel.
Jezdci mají obavy kvůli pneumatikám a zadním křídlům, řekli to FIA

Piloti formule 1 se sešli s FIA po středečních testech v Barceloně, aby vyhodnotili dopady nových pravidel. Jako první se nastolilo téma pneumatik, jezdcům totiž vadí rychlost jejich opotřebení.

"Vyjádřili jsme svůj názor na situaci s pneumatikami a jejich opotřebení, protože opotřebení se neprojevuje jen tím, že po 10 nebo 15 kolech budete o 5 sekund pomalejší, ale také tím, že nám brání v jezdění," vysvětloval Jarno Trulli pro Autosport. "Chtěli bychom jezdit více a pokud jsou pneumatiky opotřebované po třech nebo pěti kolech, je naše práce těžká, jezdění také."

"Proto FIA tento týden zareagovala a umožnila použití jedné sady navíc v pátek, což je dobrý krok. Dobře spolupracujeme - jezdci, FIA a Charlie (Whiting). Jsem si jistý, že to Pirelli dožene. Ale všichni teď mají trochu obavy."

"Musí na současnou situaci zareagovat. Chceme, aby to bylo lepší a Pirelli to může dokázat, mají na to nástroje a pravděpodobně můžou zareagovat rychle. Nejsme tu, abychom kritizovali Pirelli, protože dodává pneumatiky a odvádí dobrou práci. Ale myslíme si, že může odvádět lepší práci."

Pirelli má díky změnám pravidel možnost testovat nové specifikace obutí během pátečních tréninků, takže může týmům vyhovět v jejich požadavcích.

Druhá hlavní oblast, která se stala ve středu předmětem diskuzí mezi jezdci a FIA, jsou nastavitelná zadní křídla. Jezdci mají trochu obavy o bezpečnost na trati a zpochybňují některé parametry pravidel.

"Potíž je, že pokud ho můžete používat v závodě a například v kvalifikaci ne, tak budete mít jinak nastavenou převodovku, a to může úplně vyrušit efekt křídla v závodě," teoretizoval Sebastian Vettel. "Na druhé straně, když je možné ho používat kdykoliv, tak jaký smysl bude mít v trénincích a kvalifikaci?"

"Loni jsme měli F-průduch a mohli jsme ho používat kdekoliv. Letos máme křídlo a můžeme ho používat kdykoliv v trénincích a kvalifikaci. Otázka je, jestli to můžeme nějak vylepšit a udělat něco, aby to bylo bezpečné."

Jezdci nezpochybňují bezpečnost samotného systému zadního křídla, ten v testech fungoval spolehlivě, ale mají obavy z negativních vedlejších dopadů.

"Víceméně všichni se shodují, že se zadní křídlo neukázalo být nebezpečné, takže to je dobrá zpráva," konstatoval Trulli. "Ale to, jak křídlo používáme, a někteří jezdci k tomu mají KERS, vyvolává trochu obavy, protože jezdec je někdy až moc zaměstnaný sledováním kontrolních světel, tlačítek a takových věcí, místo toho, aby se díval před sebe. Několik jezdců vyjádřilo svůj názor, probrali jsme to a teď je na týmech, aby řekly, jestli se to pravidlo dá změnit a jestli můžeme mít lepší řešení."

"V tuto chvíli není nic rozhodnuto. Charlie o tom bude přemýšlet, týmy si to projdou s Charliem a pokud to bude možné zlepšit a současný stav podle nich nebude dobrý, změní se to. Jinak to zůstane tak, jak to je."

Trulli na závěr zopakoval, že jezdci nevyvíjeli žádný tlak na změny pravidel, jen vyjádřili své dojmy a obavy a diskutovali o možných změnách k lepšímu.

Další článek: Se současným vozem nemůžeme pomýšlet na titul, přiznal Hamilton

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00