Jezdci Haasu byli vyšetřováni. Nakonec je z toho doporučení změnit pravidla

Jezdci Haasu byli po kvalifikaci vyšetřováni kvůli situaci v boxech.
Jezdci Haasu byli vyšetřováni. Nakonec je z toho doporučení změnit pravidla

Před startem kvalifikace se na konci boxové uličky vytvořil vláček jezdců, kteří čekali na zelené světlo a začátek souboje o nejrychlejší čas. Jakmile se začal vláček vytvářet, vyjeli z boxů jezdci Haasu. Pořadí boxů není náhodné, ale vychází z pořadí v Poháru konstruktérů v předešlém roce. Haas tak má boxy až na konci boxové uličky.

Článek 34.8 Sportovních pravidel F1 uvádí: „Každý vůz (vozy), který dojel na konec boxové uličky před startem nebo opakovaným startem, se musí seřadit do řady v rychlé stopě a odjet v pořadí, v jakém tam přijel, pokud se jiný vůz zbytečně nezdrží.“

Vzhledem k tomu, že se vozy seřadily na konci boxové uličky velmi brzy, aby se připravily na start Q1, nemohl Haas opustit garáž a přesně vědět, v jakém pořadí mají jezdci vyjet na trať. Manažer Haasu uvedl, že tým připravil vozy na kvalifikaci běžným způsobem, ale ostatní vyjeli a seřadili se na konci boxové uličky příliš brzy, což stewardi v podstatě uznali.

Podle stewardů má Haas obtížnou situaci. „Fakticky to znamená, že týmy, kterým byly přiděleny boxy na výjezdu z boxové uličky, budou muset vždy vyjíždět jako poslední, pokud se nerozhodnou opustit garáž výrazně dříve.“

Podle stewardů incident připomíná situaci Williamsu v Mexiku 2021.

Stewardi doporučili, aby se pravidla případně změnila. Týmy o tom budou zřejmě diskutovat na nejbližší schůzi sportovních ředitelů.

Další článek: V chaotickém závodě se toho může stát hodně, doufá sedmý Hamilton

18:42 | Zraněného Ralpha Boschunga nahradí v týmu Campos ve F2 tento víkend 31letý bývalý pilot F1 Roberto Merhi. V sérii jel naposledy v roce 2018.
18:36 | Vips podle Red Bullu stále zůstává mezi juniorskými jezdci týmu. Ukončení spolupráce se týkalo jen jeho role rezervního a testovacího jezdce.
10:51 | Leclerc a Binotto byli včera večer spatřeni při odchodu z restaurace v Monaku. Že by šéf přijel uklidnit Leclerca domů po dalším "selhání" týmu?
5. července | F1 chystá putovní výstavu. Podrobnosti chce uveřejnit na podzim.

GP Rakouska 2022

Pátek 8. července 2022
1. trénink 13.30–14.30
Kvalifikace 17.00–18.00
Sobota 9. července 2022
2. trénink 12.30–13.30
Sprint 16.30
Neděle 10. července 2022
Závod 15.00