Jen jeden volný trénink v pátek. Pak už by se mělo o něco bojovat, navrhuje šéf F1

V příštím roce nás nejspíše čeká 24 závodů, což je maximum definované pravidly. Samozřejmě platí, že pravidla lze změnit, ale není moc reálné, že bychom se dostali nad 25 závodů. Stefano Domenicali navrhuje změnu formátu víkendu.
Jen jeden volný trénink v pátek. Pak už by se mělo o něco bojovat, navrhuje šéf F1

F1 vloni zavedla sprintové závody. Vloni i letos byly tři (jeden nás ještě čeká v Brazílii). Stefano Domenicali se však nechal slyšet, že F1 bude ještě agresivnější. Ital chce méně tréninků a více sezení, ve kterých se udělují body nebo jiné ceny.

„Myslím, že volné tréninky jsou velmi zajímavé pro inženýry nebo pro jezdce. Ale ve sportu je potřeba o něco bojovat,“ řekl Domenicali, kterého cituje RaceFans.

Domenicali uvedl, že chce být „velmi agresivni“, abychom „měli jeden volný trénink v pátek ráno a pak pokaždé, když vyjedeme na trať, měli něco, za co bude ocenění.“

„Pokaždé, když budeme na trati, s respektem k nedělnímu závodu, který musí být vždy nejdůležitější součástí, by mělo být o co bojovat, pokud jde o body nebo ceny. To je můj názor.“

Šéf F1 předloží svůj návrh na příštím zasedání Komise F1, která má pravomoc schválit změny pro sezonu 2023 a poslat je k potvrzení Světové radě motorsportu.

Komise bude rovněž projednávat možné změny stávajícího formátu sprintových závodů a zvýšení počtu těchto podniků ze tří na šest. MotoGP nedávno zavedla podobný formát, který bude v příštím roce použit ve všech víkendech.

„Jako vždy, když něco měníte, máte lidi, kteří jsou pro, a lidi, kteří pro nejsou. Je to součást normální diskuse.“

„Pracujeme na tom, aby se příští rok jelo šest sprintových závodů. Pracujeme společně s FIA na dokončení detailů.“

Podle Domenicaliho se bude téma diskutovat na dalším setkání Komise F1.

„Pokud jsou lidé, kteří sledují grand prix nebo závody MotoGP, spokojeni a promotéři jsou spokojeni a média jsou spokojena, řekl bych, že výsledek by se měl najít snadno, pokud jde o řešení.“

„To, o čem chceme diskutovat na příští Komisi F1, je, jak provést nějakou korekci samotného formátu sprintu, abychom zjistili, zda je něco, co můžeme zlepšit. V návaznosti na to, co jsem řekl, bych rád viděl, aby se v každém jednotlivé session, kromě například první, na trati něco udělovalo. To je něco, o čem bych opravdu rád diskutoval s jezdci a týmy a samozřejmě s FIA, protože si myslím, že to dodá intenzitu, kterou chce každý vidět, když jste na trati.“

Další článek: Zkusili jsme z obou stran všechno, co bylo v našich silách, říká Seidl o spolupráci s Ricciardem

Témata článku: