Jeden závod a dvě hymny: Španělům se nelíbila ta katalánská

Před každým závodem formule 1 se hraje hymna státu, ve kterém se závod jede. Před pátým závodem letošní sezóny se hrály hymny dvě.
Jeden závod a dvě hymny: Španělům se nelíbila ta katalánská

Velkou cenu Španělska hostí okruh, který se nachází jen pár kilometrů od Barcelony. Část Katalánců se chce už nějaký ten pátek osamostatnit a vyhlásit nezávislost na Španělsku.

V poslední době je situace vyhrocená. Proběhlo referendum, které je podle Madridu neústavní, část katalánských politiků skončila ve vězení a bývalý katalánský premiér se ukrývá v zahraničí, protože na území Španělska by byl ihned zatčen.

Grand Prix Španělska 2018 objektivem Jiřího Křenka

Grand Prix Španělska 2018 objektivem Jiřího Křenka

A do toho zde máme Velkou cenu Španělska, která se jede v Katalánsku. Královská španělská automobilová federace (Real Federación Española de Automovilismo) obvinila pořadatele závodu, že do sportu tahají politiku. Co se stalo? Před závodem hrály dvě hymny a na startovní rovince byly dvě vlajky.

Prezident federace Manuel Avino uvedl, že byl překvapen změnou obvyklého protokolu. „Je zřejmé, že je to Grand Prix Španělska. A jelikož pravidla mluví o národní hymně v singuláru, nemůže to být jiná než španělská hymna,“ uvedl Avino.

Federace si postěžovala, že krok s ní nebyl konzultován. Rozhořčení Avina by bylo poměrně dost pochopitelné, kdyby zde nebylo jedno ale. Na okruhu se závody formule 1 jezdí od roku 1991 a pokaždé až dosud se hrály dvě hymny.

Okruh v prohlášení uvedl, že jediné, co se změnilo, je slavnostnější formát, který si F1 vyžádala od roku 2015. Dnes je praxe taková, že se jezdci během hymny seřadí na startovním roštu.

„Pan Avino byl svědkem tohoto nového formátu ve funkci prezidenta španělské automobilové federace poprvé v loňské sezoně a to s oběma hymnami a dvěma vlajkami,“ uvedl okruh.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Diskuze (3) Další článek: Vylepšení pomohla ve středu pole, ale nesnížila ztrátu na první tři, říká Alonso
15. listopadu | Lewis Hamilton musel korigovat svá slova o Indii... odkaz
15. listopadu | Rob Smedley by se po odchodu z Williamsu mohl vrátit zpět do Ferrari.
14. listopadu | Fernando Alonso bude mít tým v sérii Formula Renault Eurocup
14. listopadu | Bývalý šéf Porsche ve WEC Andreas Seidl by mohl zamířit do F1 do vedení některého z týmů. Není ale jasné, kterého...

GP Abú Dhabí 2018

Pátek 23. listopadu 2018
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 24. listopadu 2018
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 25. listopadu 2018
Závod 14.10