Jean-Éric Vergne: Zakázal jsem si myslet na zisk titulu

Již o tomto víkendu vyvrcholí dvěma závody v New Yorku sezóna 2018/2019 šampionátu formule E. S náskokem 32 bodů před druhým Lucasem di Grassim a tudíž s velkou nadějí na obhajobu mistrovského titulu do USA poletí Jean-Éric Vergne, který však na možné vítězství v celkovém hodnocení myslet nechce.
Jean-Éric Vergne: Zakázal jsem si myslet na zisk titulu

Jean-Éric Vergne je jediným pilotem, který v sezóně 2018/2019 vyhrál už tři závody a díky třem pódiovým umístěním z pěti evropských podniků se již stal držitelem speciální trofeje pro nejlepšího jezdce Eprix na starém kontinentu. Sponzorem tohoto vloženého „evropského mistrovství“ je firma Voestalpine, která pro vítěze připravila designový pohár s využitím 3D tisku.

Jezdec stáje DS Techeetah a bývalý pilot týmu Toro Rosso ve formuli 1 by však pochopitelně rád získal hlavní trofej pro vítěze celé sezóny, díky čemuž by se stal prvním pilotem, který by obhájil titul ve formuli E. Vergne má o motivaci určitě postaráno, vždyť po loňském titulu mu oficiálním dopisem gratuloval i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Devětadvacetiletý Francouz směřuje do letošního finále sezóny v New Yorku stejně jako loni na prvním místě tabulky jezdců, v porovnání s rokem 2018 se však Vergne před nejbližším pronásledovatelem těší vyššímu bodovému náskoku. Vergne si loňský titul v USA zajistil již po prvním ze dvou víkendových závodů a ten nedělní závěrečný, zbaven veškerého tlaku, vyhrál.

Po hromadné nehodě v Bernu zvítězil Vergne a přiblížil se tak obhajobě titulu

Po hromadné nehodě v Bernu zvítězil Vergne a přiblížil se tak obhajobě titulu

„Zakázal jsem si myslet na zisk titulu. Vůbec se nechci zabývat myšlenkami o tom, co by se stalo, kdybych si v New Yorku podruhé zajistil vítězství v šampionátu. Ve formuli E nemá nikdo nic zaručené,“ řekl před nacházejícím víkendem Vergne pro motorsport.com, pro kterého by případný druhý titul šampiona formule E byl podle jeho vlastních slov „největším úspěchem kariéry“.

„Loni jsem myslel na Sébastiena Buemiho, který ještě rok před tím přijel na finále sezóny do Montrealu s desetibodovým náskokem na Lucase di Grassiho a i tak šampionát ztratil. Nikdy nesmíte mít nic za hotové. Ve formuli E se může vše rychle změnit,“ upozorňuje Francouz, který v sezóně 2018/2019 vyhrál v Číně, v Monaku a ve Švýcarsku.

„Je dobré být ve vedení. Mám větší náskok než loni, ale nechci na to moc myslet. Jedu do New Yorku se stejným přáním – odvést co nejlepší výkon a vyhrát.“

Di Grassi: Potřebujeme malý zázrak

Lucas di Grassi před posledními dvěma závody ztrácí na Jeana-Érica Vergneho dvaatřicet bodů a jeho tým Audi je na tom v porovnání s Francouzovým Techeetahem v hodnocení stájí ještě hůře. Německý tovární tým na DS Techeetah ztrácí 43 bodů.

Brazilský pilot Audi by tak v ideálním případě potřeboval vyhrát oba víkendové závody v USA, aby mohl pomýšlet na zisk mistrovského titulu.

„Potřebujeme malý zázrak, abychom dostali Jeana pod tlak. Nepůjdeme do toho pod velkým tlakem, budeme se prostě snažit vyhrát oba závody,“ řekl di Grassi pro motorsport.com.

„Vergne může mít nějaké problémy, ve formuli E nikdy nevíte. Možná si budou bohové formule E hrát a my díky tomu ještě dostaneme šanci na vítězství,“ dodal Brazilec.

Foto: Formula E

Další článek: Hamilton zabojuje o budoucnost Silverstonu

14. července | Masi bude pokračovat jako ředitel závodu až do konce sezóny.
14. července | Během závodu se 26krát změnilo nejrychlejší kolo závodu. Ve všech případech ho zajeli jezdci Mercedesu. #F1Fakt
14. července | Tým Šenkýř Motorsport vybojoval na Red Bull Ringu skvělé druhé místo! odkaz