Je to velký návrat do šampionátu, říká třetí Alonso

Ferrari absolvovalo v Kanadě dva různé závody. Zatímco Fernando Alonso chvíli bojoval i o vítězství, Felipe Massa si na druhém konci pole prošel očistcem.

Alonso si v kvalifikaci vyjel čtvrté místo na roštu, ale startoval třetí poté, co se Mark Webber propadl kvůli výměně převodovky. Vsadil na měkčí pneumatiky a hned v sedmém kole se sešel v boxech s Lewisem Hamiltonem. Mechanici Ferrari byli rychlejší a oba soupeři mířili z pitlane kolo na kolo. Nakonec to byl ale Alonso, kdo se na trať zařadil jako první a stal se relativním lídrem závodu. Před ním už byli jen jezdci, kteří ještě nebyli v boxech.

Hamilton si ale vzal pozici brzy zpět, když se Alonso pokoušel předjet Sébastiena Buemiho. Španěla souboj zpomalil a Brit se dostal před něj, Buemi se krátce na to poroučel do boxů. Další místo ztratil Alonso kvůli HRT Karuna Čandhoka, které se mu připletlo do cesty právě ve chvíli, kdy se bránil Jensonu Buttonovi. Neubránil.

„Měl jsem šanci vyhrát,“ litoval Alonso v cíli. Výrazně lepší forma Ferrari ve srovnání se závodem v Turecku ho ale potěšila. „Je to velký návrat do šampionátu. V Turecku jsme byli 50 vteřin za McLarenem a tady jsme bojovali o vítězství. Pohnuli jsme se správným směrem. Pokud chceme dosáhnout našeho cíle, musíme se snažit a končit na stupních vítězů. Tenhle výsledek je pro tým velkou motivací.“

Felipe Massa kolidoval na startu s Toniem Liuzzim a propadl se ze šesté příčky až na konec pole. Musel se prokousávat dopředu a jen pár kol před koncem bojoval s Michaelem Schumacherem o deváté místo. Schumacher sebou ale nečekaně cuknul a Massa si o něj poškodil přední křídlo. Musel počtvrté do boxů a nakonec dojel patnáctý. „Nestává se často, aby musel jezdec dvakrát měnit přední křídlo pokaždé kvůli nehodě, kterou nezavinil,“ poznamenal šéf týmu Stefano Domenicali. „Byl to příšerný závod. Pokazilo se všechno, co se mohlo pokazit,“ řekl Massa. Po závodě ještě schytal dvacetivteřinovou penalizaci za překročení rychlosti v boxech. Na jeho umístění to už ale nemělo vliv.

Domenicali z Kanady neodjíždí spokojený. „Je to politováníhodný výsledek. Fernando byl skvělý a mohl vyhrát, ale znevýhodnilo ho pár incidentů, Felipe tady v Montrealu prostě nemá štěstí. Vždycky se mu tu něco přihodí,“ řekl.

Další článek: Střed pole: Kubicovi rychle odcházely zadní pneumatiky

18:20 | Mercedes uveřejnil fotografii... zachycuje nové zbarvení? odkaz
26. února | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
26. února | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
26. února | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.