Je to oficiální: Jména tří týmů se mění

Lotus Renault GP bude Lotusem, Team Lotus se bude jmenovat Caterham a Marussia Virgin Racing už jen Marussia, po ruské automobilce.
Je to oficiální: Jména tří týmů se mění

Svět formule 1 to měl za hotovou věc, ale doposud nebylo oficiálně nic komunikováno. Po čtvrtečním zasedání Komise formule 1, kmenového orgánu pro řízení změn v šampionátu, bylo neoficálně sděleno, že změny jmen týmů byly schváleny. 

Tuto změnu formálně FIA potvrdila až v neděli 6. listopadu 2011.

Nejedná se o malichernou věc. Týmy si nemohou měnit jména podle libosti. Ztratily by totiž nárok na odměny podle umístění v Poháru konstruktérů. Soutěží navíc lomcuje spor o použití jména Lotus, který je letos obsažen v názvu dvou týmů, což mate veřejnost.

Časté změny názvů jsou také příčinou obav zavedenějších stájí, podle kterých to znevažuje formuli 1. Potvrzené změny jsou ale spíše ku prospěchu věci.

Virgin Racing je původně projektem v motorsportu známého Manoru. V loňském roce jej začala sponzorovat ruská automobilka Marussia, která v týmu získala kontrolní podíl. Pro příští rok se chce jmenovat už pouze Marussia. Komentátor britské televize BBC Martin Brundle to okomentoval slovy:

"Jsem rád, že Virgin [v překladu panna - poznámka redakce] mění pro příští rok své jméno. Vždy mi zasvítil červený alram, kdykoli jsem jméno auta zmínil ve vztahu k nějaké akci."

Změny názvů dalších dvou týmů znamenají konec nesmyslného sporu, který veřejnost jen otravoval. Malajsijská automobilka Proton, majitel skupiny Lotus, bude mít svůj vlastní tým. Ten vznikne přejmenováním týmu Renaultu, který Renaultem už dva roky ani není, na Lotus. S touto značkou přestane být spojován podnikatel Tony Fernandes a jeho současný Team Lotus, který se bude jmenovat Caterham - po výrobci lehkých sportovních vozů.

Změny budou platné počínaje sezonou 2012, ale na webu FIA se v důsledku chyby objevilo již v průběžném pořadí letošního šampionátu nové jméno Teamu Lotus (zde) - to bylo o pár hodin později opraveno.

"Za změnu jména jsme moc rádi," řekl v neděli šéf týmu Lotus Renault GP Eric Boullier. "Týmy na závodní dráze jsou tak jednoznačně identifikovány a dnešní prohlášení [FIA] to zajišťuje. Pro Enstone je to začátek nové kapitoly, i když nejde o zcela nový start. Historie a zkušenosti týmu dokážou přijmout tuto výzvu rychle a kontrolovaně. Již nyní se moc těšíme na rok 2012."

Další článek: Prezident Ferrari znovu potvrdil Massu pro rok 2012

14:47 | Cunoda nasadil po prvním tréninku novou baterii a řídicí elektroniku pohonné jednotky.
12:43 | McLaren letos sdílí náhradní jezdce s Mercedesem, což znamená, že jde o jezdce z FE Stoffela Vandoorna a Nycka de Vriese. Andreas Seidl ale prozradil, že tým má dohodu také s Paulem di Restou.
12:36 | Ocon a Pérez jsou u sportovních komisařů.
12:35 | Technické problémy v prvním tréninku: Cunoda měl elektrický problém s pohonnou jednotkou. Ferrari a Haas s rádiem + Leclerc s pohonnou jednotkou.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00