Je to oficiální: Jména tří týmů se mění

Lotus Renault GP bude Lotusem, Team Lotus se bude jmenovat Caterham a Marussia Virgin Racing už jen Marussia, po ruské automobilce.
Je to oficiální: Jména tří týmů se mění

Svět formule 1 to měl za hotovou věc, ale doposud nebylo oficiálně nic komunikováno. Po čtvrtečním zasedání Komise formule 1, kmenového orgánu pro řízení změn v šampionátu, bylo neoficálně sděleno, že změny jmen týmů byly schváleny. 

Tuto změnu formálně FIA potvrdila až v neděli 6. listopadu 2011.

Nejedná se o malichernou věc. Týmy si nemohou měnit jména podle libosti. Ztratily by totiž nárok na odměny podle umístění v Poháru konstruktérů. Soutěží navíc lomcuje spor o použití jména Lotus, který je letos obsažen v názvu dvou týmů, což mate veřejnost.

Časté změny názvů jsou také příčinou obav zavedenějších stájí, podle kterých to znevažuje formuli 1. Potvrzené změny jsou ale spíše ku prospěchu věci.

Virgin Racing je původně projektem v motorsportu známého Manoru. V loňském roce jej začala sponzorovat ruská automobilka Marussia, která v týmu získala kontrolní podíl. Pro příští rok se chce jmenovat už pouze Marussia. Komentátor britské televize BBC Martin Brundle to okomentoval slovy:

"Jsem rád, že Virgin [v překladu panna - poznámka redakce] mění pro příští rok své jméno. Vždy mi zasvítil červený alram, kdykoli jsem jméno auta zmínil ve vztahu k nějaké akci."

Změny názvů dalších dvou týmů znamenají konec nesmyslného sporu, který veřejnost jen otravoval. Malajsijská automobilka Proton, majitel skupiny Lotus, bude mít svůj vlastní tým. Ten vznikne přejmenováním týmu Renaultu, který Renaultem už dva roky ani není, na Lotus. S touto značkou přestane být spojován podnikatel Tony Fernandes a jeho současný Team Lotus, který se bude jmenovat Caterham - po výrobci lehkých sportovních vozů.

Změny budou platné počínaje sezonou 2012, ale na webu FIA se v důsledku chyby objevilo již v průběžném pořadí letošního šampionátu nové jméno Teamu Lotus (zde) - to bylo o pár hodin později opraveno.

"Za změnu jména jsme moc rádi," řekl v neděli šéf týmu Lotus Renault GP Eric Boullier. "Týmy na závodní dráze jsou tak jednoznačně identifikovány a dnešní prohlášení [FIA] to zajišťuje. Pro Enstone je to začátek nové kapitoly, i když nejde o zcela nový start. Historie a zkušenosti týmu dokážou přijmout tuto výzvu rychle a kontrolovaně. Již nyní se moc těšíme na rok 2012."

Další článek: Prezident Ferrari znovu potvrdil Massu pro rok 2012

18:46 | Kvůli dvoudennímu víkendu v Imole se musela měnit pravidla a další věci. Méně bude i pneumatik. Místo 13 sad jen 10: dvě sady tvrdých, dvě střední a šest měkkých. Tři sady musí být po tréninku vráceny.
18:15 | Roman Staněk byl odpoledne v Jerezu nejrychlejší v testech... formule 3 měla v datech chybu. Opravujeme to...
10:55 | Testy F3 online: odkaz

GP Emilia Romagna

Sobota 31. října 2020
Trénink 10.00–11.30
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 1. listopadu 2020
Závod 13.10